Kozmik radyasyon ve solar aktiviteye maruz kalan pilotların kromozom hasarlarının incelenmesi
An investigation of chromosomal damage of pilots exposed to cosmic radiation and solar activity
  1. Tez No: 418765
  2. Yazar: METEHAN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ORTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kıtalararası yapılan uzun süreli ve yüksek irtifalı uçuşlar sonucunda pilotlar yüksek oranda kozmik radyasyona ve solar aktiviteye maruz kalmaktadırlar. Mesleki olarak devamlı olarak maruz kalınan bu kozmik radyasyon ve solar aktivitenin oluşturduğu biyolojik hasar, periferik kan lenfositlerindeki radyasyona özgü kromozom aberasyonlarının incelenmesi sayesinde belirlenebilmektedir. Bu tez çalışmasında, meslek hayatında belirli sayıda, uzun süreli ve yüksek irtifalı uçuş yapmış pilotlardan alınan periferik kan lenfositleri ile aynı yaş grubuna ait uçuş yapmamış kontrol grubundan alınan periferik kan lenfositlerindeki kromozom aberasyonları belirlenmiştir. Bu sayede kozmik radyasyon ve solar aktiviteye maruz kalan pilotların mesleki olarak almış oldukları riskler iki grubun karşılaştırılması ile çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The pilots who work for intercontinental flights are exposed to cosmic radiation occuring from space and solar activation. Depending upon working years, flight altitude and flight distance, cumulative radiation damages can be determined with the measure of the damages in the choromosomes of the peripheral blood lymphocytes. In this thesis project, the choromosome damages in the peripheral blood lymphocytes of the air pilots and from the healthy control group with similar ages were determined. Occupational risks of pilots were assesed by comparing the two groups.