Doğu Karadeniz Bölgesi kozmik radyasyon dozunun simülasyon yoluyla hesaplanması
Estimation of cosmic radiation doses at ground level in East Black Sea Region by simulation techniques
- Tez No: 598773
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kozmik ışınlar, Dünya'nın da içinde bulunduğu güneş sistemi ve galaktik kaynaklardan gelen yüksek enerjili parçacıklardır. Bu parçacıkların atmosfere girdikten sonraki davranışları deneysel olarak ve simülasyon metotları ile araştırılmıştır. Bu çalışmada kozmik ışınların yer seviyesindeki doz eşdeğerleri, Doğu Karadeniz Bölgesi il merkezileri için Monte Carlo Kodu - FLUKA kullanılarak hesaplanmıştır. FLUKA ile bulunan sonuçlarda en yüksek doz 622 µSv/y ile Bayburt ilinde, en düşük doz ise 305 µSv/y ile Rize ilinde bulunmuştur. Aynı hesaplamalar, EXPACS, CARI6, CARI7A simülasyon programları ile de yapılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Yer seviyesindeki doz eşdeğer verileri Türkiye'nin doğal radyasyon haritası için bir kaynak olacaktır.
Özet (Çeviri)
Cosmic rays are high-energy particles from the solar system which includes the Earth and galactic sources. The behavior of these particles after entering the atmosphere was investigated experimentally and by simulation methods. In this thesis, the ground - level dose equivalents of cosmic rays were calculated by using the Monte Carlo Code - FLUKA for provincial centers of Eastern Black Sea Region. The highest dose was found in Bayburt province with 622 µSv / y and the lowest dose was found in Rize province with 305 µSv / y. The same calculations were made with EXPACS, CARI6, CARI7A simulation programs and the results were compared. Ground-level dose equivalent data will be a source for natural radiation map of Turkey.