İç Anadolu bölgesi yer seviyesi kozmik radyasyon dozunun simülasyon yoluyla hesaplanması
Estimation of cosmic radiation doses at ground level in Central Anatolia by simulation techniques
- Tez No: 540418
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Galaksiden ve güneş sisteminden gelen kozmik ışınlar atmosfere girer ve enerjileri bitene kadar hava molekülleriyle çarpışır. Yer seviyesinde kozmik ışınlardan kaynaklanan radyasyon dozu deneysel olarak ölçülebilir veya bazı simülasyon kodları (CARI6, FLUKA, EXPACS, EPCARD) kullanılarak hesaplanabilir. Bu çalışmada, Türkiye'nin İç Anadolu bölgesindeki 13 şehir merkezi için FLUKA simülasyon programı kullanılarak zemin seviyesinde kozmik radyasyon dozları hesaplanmıştır. Simülasyonun uygulanmasında, Monte Carlo iterasyonunun sonuçları özel geometri ve parametreler kullanılarak elde edilmiştir. (Güneş modülasyonu, manyetik alan, vb.). En yüksek doz hızı yada doz oranı Yozgat'ta 532 μSv / y, en düşük doz hızı yada doz oranı ise 424 μSv / y olarak Çankırı'da bulunmuştur. Ayrıca, sonuçların karşılaştırılması için aynı hesaplamalar CARI6 ve EXPACS programları tarafından yapılmıştır. Sonuçlar tüm şehir merkezleri için uyum içerisindedir. Bu çalışma, Türkiye'nin doğal radyasyon kütüphanesine önemli bir katkı sağlamaktadır. Diğer bölgeler için çalışmalar devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The cosmic rays from the galaxy and the solar system enter the atmosphere and collide with the air molecules until the energies are exhausted. The cosmic rays dose at ground-level can be experimentally measured or can be calculated by using some simulation codes (CARI6,FLUKA,EXPACS,EPCARD). In this work, ground-level cosmic radiation doses were calculated using FLUKA simulation program for 13 city centers in Central Anatolia region in Turkey. In the implementation of the program, the results of the Monte Carlo iteration were achieved using special geometry and parameters (solar modulation, magnetic field, etc.).The highest dose was found as 532 μSv/y in Yozgat and the lowest dose 424 μSv/y in Çankırı. Also, the same calculations were made by CARI6 and EXPACS programs for the comparison of the results. The results are in good agreement for all city centers. This study makes an important contribution to the library of natural radiation of Turkey. Investigations are carried out for other regions.