Ayancık Orman İşletme Müdürlüğü'nde orman sertifikasyonuna yönelik çalışmaların değerlendirilmesi
An evaluation of forest certification studies in Ayancik Directorate of Forest Enterprises
- Tez No: 418769
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN TEZCAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ormancılık Politikası ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
En önemli doğal kaynaklardan biri olan ormanlarda son yıllarda meydana gelen ciddi tahribatlardan dolayı sürdürülebilir orman yönetimi kavramı ön plana çıkmıştır. Zaman içerisinde ormancılık politikası araçlarından biri haline gelen sertifikasyon kavramı sürdürülebilir orman yönetiminin sonucu olarak ortaya çıkan bir olgudur. Sosyal, ekonomik ve ekolojik olarak birçok fayda sağlayan ormanların devamlılığının sağlanabilmesi adına bağımsız sertifikasyon kuruluşları tarafından ormanlar sertifikalandırılmaktadır. Bu kuruluşlar oluşturdukları bazı prensipler çerçevesinde orman alanlarını denetlemekte ve belirledikleri kriterlere uyan orman alanlarında“iyi ormancılık”yapıldığına dair sertifika vermektedir. Bu bağımsız sertifikasyon kuruluşlarından biri olan Orman İdare Konseyi (Forest Stewardship Council-FSC) organizasyonu orman alanlarının tamamına yakını devlet yönetiminde olan ülkemizin ormancılık teşkilatı Orman Genel Müdürlüğü tarafından ormanların sertifikalandırılması konusunda tercih edilmiştir. Çalışma kapsamında; Sürdürülebilirlik kavramı, sürdürülebilir orman yönetimi, orman sertifikasyonu ve 2 büyük orman sertifikasyon kuruluşu incelenmiştir. Araştırma alanı olan Ayancık OİM'ndeki FSC sürecinin planlama aşamaları, süreç için 3 ana unsur olan FSC, SGS ve Ayancık OİM'nün görev, yetki ve sorumlulukları irdelenmiştir. Ön denetim aşaması ve ana denetim aşamasına kadar yapılan uygulamalar çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Yine 2012 yılındaki ana denetim ile 2013 ve 2014 yıllarındaki ara denetim raporlarının sonuçları incelenerek çalışmanın temel veri toplama aşamaları tamamlanmıştır. Belirtilen kapsamda yürütülen çalışmanın temel amacı belirli bir alanda orman sertifikasyonu sürecinin nasıl işlediğini tüm unsurlarıyla birlikte irdeleyerek süreçle ilgili sorunları belirleyip öneriler geliştirmektir. Ayrıca yapılan uygulamaların ve orman sertifikasyonu sürecinin, uygulama alanına sağladığı faydalar üzerine değerlendirmeler yaparak daha sonra yapılacak bilimsel çalışmalara katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Yapılan bu çalışma sonucunda FSC sertifikasyonu sürecinin çalışma alanına ekolojik ve sosyal açıdan birçok önemli katkı sağladığı bunun yanında beklenen ekonomik katkıyı sağlamadığı ortaya çıkmıştır. Yapılan denetlemelerin olumlu etkilerinin devamı için daha yoğun ve uzun süreli denetleme çalışmalarında fayda olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Due to severe devastations in the forests, one of the most important natural resources, sustainable forestry management was featured. The concept of certification has by time become one of the forestry policy tools and it is a concept which appeared as a result of sustainable forestry management. In order to provide the sustainability of the forests which provide many social, economic and ecological benefits; forests are certified by independent certification institutions. These institutions inspect the forestry areas within the framework of some principles they have set, and they provide certificates for the forestry areas about the“fine forestry”. Forest Stewardship Council (FSC) is one of the independent certification institutions; and it is preferred by General Directorate of Forestry in Turkey, which controls almost all of the forestry areas for to be certified forests. This study examines the FSC certification process at Ayancık Forestry Operation Directorate. The thesis study started with the report researched by inspectors in June 2012 during the preliminary audit; and it ended with the review of works conducted by the operation directorate until the audit in November, results of 2012 main audit report and the results of 2013 and 2014 interim audit reports. Concept of sustainability, sustainable forest management, forestry certification and 2 major forestry certification institutions were evaluated within this scope. The forestry certification process at Ayancık Forestry Operation Directorate and the preliminary audit report prepared by the auditors according to FSC principles were explained. The deficiencies according to each principle and the works conducted until main inspection were examined. The study was completed by revealing the main audit report in 2012 and the interim audit reports in 2013 and in 2014. The goal of this study is to examine the progress of forestry certification process within a specific area along with all of its elements; and to contribute for the future scientific studies by making evaluations on the problems faced during the study, and the benefits provided by the applications and forestry certification to the area of implementation. In the result of this study, it is revealed that FSC certification process has contributed a lot to the study area in terms of ecological and social perspectives; but it did not provide the expected economic contribution. It is also seen that more intensive and long-term auditing studies are positive for the continuation of positive impacts of the audits. In the short term, it is seen as one of the important results of the study doesn't provide a great advantage to operations of forest certification process; in the long term it is thought to get the provision of studies by increased awareness of consumers.