Istanbul adaları (Marmara denizi) çevresi ihtiyoplanktonunun tür kompozisyonunun zamana bağlı değişimi
Temporal changes in the species composition of the ichthyoplankton around Istanbul islands (Sea of Marmara)
- Tez No: 418770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışma, İstanbul Adaları çevresinde Ağustos 2014, Kasım 2014, Şubat 2015 ve Mayıs 2015 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Plankton örneklemeleri 8 istasyondan 500 μm ağ göz açıklığında, 57 cm ağız çapında WP2 tipinde plankton kepçesi ile horizontal ve vertikal olarak yüzey suyu tabakasından toplanmıştır. Belirlenen 8 istasyonda vertikal örnekleme derinliği 10 ile 20 m arasında değişmektedir, horizontal çekimler 10 dk. süreyle gerçekleştirilmiştir. Tüm çalışma boyunca 5 ordo, 14 familyaya ait 20 tür ve buna ilave olarak genus ve familya seviyesinde 3 ihtiyoplankton kaydı yapılmıştır. Toplam 10905 adet yumurta ve 120 adet larva elde edilmiştir. Diplodus sargus, Engraulis encrasicolus, Gaidropsaurus mediterraneus, Merlangius merlangus, Mullus barbatus, Sardina pilchardus, Sprattus sprattus, Trachurus trachurus türleri tüm istasyonlarda yakalanan en yaygın türlerdir. Mevsimsel olarak bulunma derecesini değerlendirdiğimizde; S. pilchardus ve S. sprattus Kasım, Şubat ve Mayıs dönemlerinde yakalanan en yaygın türlerdir. Ortalama bolluğu en yüksek türler E. encrasicolus, S.pilchardus, S.sprattus ve T. trachurus'dur. Yapılan kümeleme analizinde mevsimsel farklılık anlam kazandığı için kommunite yapısı mevsimsel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out around Istanbul Islands in August 2014, November 2014, February 2015 and May 2015. Ichthyoplankton (fish eggs and larvae) samples were collected from 8 stations using by WP2 type plankton net (mesh size: 500 μm; framer diameter: 57 cm). Maximum depths in vertical samplings ranged from 10 to 20 m in determined 8 stations. Horizontal hauls were processed during 10 minutes. A total of 20 species (plus 3 records at the genus or familia level) belongs to 5 order, 14 families were identified. The total number of eggs and larvae were 10905 and 120, respectively. Diplodus sargus, Engraulis encrasicolus, Gaidropsaurus mediterraneus, Merlangius merlangus, Mullus barbatus, Sardina pilchardus, Sprattus sprattus, Trachurus trachurus were common species colleted from all sampling stations. Sardina pilchardus and Sprattus sprattus was seasonally (November, February and May periyods) the most common species in terms of the presence degree. Engraulis encrasicolus, Sardina pilchardus, Sprattus spattus and Trachurus trachurus were the most abundant species. Four seasonal groups Cluster Analysis of the collected data indicated that there were four assamblages by seasons