Saf doğu kayını (Fagus orientalis Lipsky.) ormanlarının ekolojik tabanlı idare sürelerinin belirlenmesi (Sinop-Ayancık-Türkeli örneği)
Determination of ecology based rotation length of naturally distributed pure oriental beech (Fagus orientalis Lipsky.) stands (example of Sinop-Ayancik-Türkeli)
  1. Tez No: 348365
  2. Yazar: ENGİN GÜVENDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN ALTUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu çalışma ülkemiz ormanlarının % 9?unu, Sinop Orman Bölge Müdürlüğü ormanlarının ise % 23.2?sini kaplayan asli ağaç türlerimizden olan saf doğu kayını meşcerelerinde ekolojik tabanlı mutlak idare sürelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Batı Karadeniz Bölgesi içerisinde yer alan Sinop Orman Bölge Müdürlüğü saf Doğu Kayınının (Fagus orientalis Lipsky.) yetişme ortamı özellikleri bakımından önemli alanlardandır. Bu nedenle yayılış gösterdiği yükselti ? iklim kuşakları (0-800 m ve 800-1200 m), potansiyel kullanım özellikleri ve yaşa bağlı olarak gövdede meydana gelen olumsuzluklar ile bu araştırma, Sinop ili Merkez, Ayancık ve Türkeli Orman İşletme Müdürlükleri sınırları içerisinde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda Sinop O.İ.M. sınırları içerisindeki saf Doğu Kayını ormanlarında alt kuşakta (0-800 m) ortalama mutlak idare süresi 87 yaş ve ortalama özçürüklüğü başlama yaşı 60; üst kuşakta (800-1200 m) ortalama mutlak idare süresi 90 yaş ve ortalama özçürüklüğü başlama yaşı 87 olarak belirlenmiştir. Ayancık O.İ.M. sınırları içerisindeki saf Doğu Kayını ormanlarında alt kuşakta (400-800 m) ortalama mutlak idare süresi 98 yaş ve ortalama özçürüklüğü başlama yaşı 67; üst kuşakta (800-1200 m) ortalama mutlak idare süresi 109 yaş ve ortalama özçürüklüğü başlama yaşı 61 olarak belirlenmiştir. Türkeli O.İ.M. sınırları içerisindeki saf Doğu Kayını ormanlarında alt kuşakta (400-800 m) ortalama mutlak idare süresi 72 yaş ve ortalama özçürüklüğü başlama yaşı 53; üst kuşakta (800-1200 m) ortalama mutlak idare süresi 102 yaş ve ortalama özçürüklüğü başlama yaşı 70 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to determine the ecology based rotation length of naturally distributed pure oriental beech stands in Sinop Regional Directorate of Forestry; these oriental beech stands cover 23.2% of Sinop forests and 9% of all forest area of Turkey. Pure oriental beech stands located in Sinop Regional Directorate of Forestry area, western Black Sea region, are important due to their forest site characteristics. Thus, Sinop province Sinop, Ayancık and Turkeli Directorate of Forestry areas where oriental beech naturally distributed was chosen as study area. Altitude-climate zones (0-800m and 800-1200m), potential utilization characteristics and age related stem problems were investigated.Lower zone (0-800m) rotation length for pure Oriental beech stands within Sinop General Directorate of Forestry borders was 87 years and mean age for heart rot was 60 while on higher zone (800-1200m) rotation length was 90 years and mean age for heart rot was 87. Rotation length for pure Oriental beech stands within Ayancık General Directrate of Forestry borders was 98 years and mean age for heart rot was 67 for lower zone (400-800m) while on higher zone (800-1200m) rotation length was 109 years and mean age for heart rot was 61. Rotation length for pure Oriental beech stands within Türkeli General Directrate of Forestry borders was 72 years and mean age for heart rot was 53 for lower zone (400-800m) while on higher zone (800-1200m) rotation length was 102 years and mean age for heart rot was 70.