Captan'ın dolmalık biber (Capsicum annuum L. var. grossum L. Cv. Kandil) bitkisi üzerine genotoksik ve fizyolojik etkileri
The physiological and genotoxic effects of captan on bell pepper (Capsicum annuum L. var. grossum L. Cv. Kandil) plants
  1. Tez No: 418771
  2. Yazar: MÜGE DAZKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tohum kaplamacılığında kullanılan, Captan fungusitinin hedef olmayan organizma olan dolmalık biber (Capsicum annuum L. var. grossum L. cv. Kandil) tohumlarının çimlenmesi, kök büyümesi, mitotik indeksi, kromozom bozuklukları, antioksidan enzim (CAT, POX, SOD, GR) aktiviteleri ve membran permeabilitesi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu çalışmada Captan'ın dört farklı konsantrasyonu (25μM, 50μM, 100μM, 150μM) kullanılmıştır. Petrilerde distile su (kontrol) ve farklı konsantrasyonlarda solüsyonla ıslatılmış filtre kâğıdında çimlendirilmiştir. 7 günlük bitkilerde çimlenme oranları, kök büyümesi ve mitotik indeks oranları belirlenmiştir. 21 günlük bitkilerde ise kök membran permeabilitesi ve antioksidan enzim aktivasyonları (SOD, CAT, GR, POX) ile ilgili ölçümler yapılmıştır. Elde ettiğimiz verilere göre tarımsal alanlarda uygulaması yapılan Captan fungusitinin; 7 günlük dolmalık biber tohumlarının çimlenme yüzdesini azalttığı, kök büyümesini inhibe ettiği, mitotik indeksi düşürdüğü, kromozom anomalilerini (kromozom kırıkları, kromozomlarda yapışıklık, c-mitoz, kalgın kromozom) teşvik ettiği bulunmuştur. 21 günlük bitkilerde ise konsantrasyon artışına bağlı olarak, kök membran permeabilitesini arttırdığı SOD aktivitesini düşürdüğü, CAT, GR, POX aktivitelerini arttırdığı saptanmıştır. Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlara göre, bir fungusit olan Captan'ın hedef olmayan organizma olan dolmalık biber üzerinde yarattığı toksik etkiler bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Effects of Captan fungicide, which is used for seed coating on non-target organisms bell pepper (Capsicum annuum L. var. grossum L. cv. Kandil) seeds, germination, root elongation, mitotic index, chromosome abnormalities, antioxidant enzyme activities (CAT, POX, SOD, GR) and membrane permeability were researched. In this study, four different concentrations of Captan were used. The seeds were germinated in petri dishes on wet filter paper with distilled water (control) and in solutions with different concentrations (25μM, 50μM, 100μM, 150μM). Germination rates, root growth and mitotic index were determined in 7 day old seedling, root membrane permeability and activation of antioxidant enzymes measurements were carried on the 21st day old seedlings. According to the data, it was observed that the effects of Captan fungicide, which was applied in agricultural field, on the 7th day old seeds' germination rates, root growth, mitotic index have reduced and chromosome abnormalities (chromosomal fragmentation, stickness, laggard, c-mitosis) have increased on bell pepper. On the other hand it was determined that on the 21st day old seedling, root membrane permeability, CAT, GR, POX activities have increased and SOD activity has reduced depending on the different doses of fungucide concentrations. At the end of our research, we evaluated the toxic effects of Captan fungucide on non-target organism bell pepper.