Polimer betonların fiziksel ve mekanik özellikleri
Physical and mechanical properties of polymer concretes
  1. Tez No: 418773
  2. Yazar: YUSUF GÖKÇEGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİYE KILINÇKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Yapı malzemesi olarak kullanımı yüzyılı aşkın bir süreye uzanan beton, içine katılan çeşitli katkılarla gelişme sağlamıştır. Betona kimyasal ve mineral esaslı katkı malzemeleri katılarak mekanik ve kimyasal özelikleri arttırılmaktadır. Bu çalışmada polimerik iki adet katkı, iki farklı çimento (CEM IV/B(P) 32,5 R and CEM I 42,5 R) ile kullanılmıştır. Kullanılan katkılar Akrilik Asit Esteri ve Modifiye Polikarboksilat Esaslı Polimer' dir. Taze betonda birim hacim kütle ve yayılma deneyi, sertleşmiş betonda ise basınç dayanımı deneyi yapılmıştır. Akrilik Asit Esteri betonun işlenebilmesini ve basınç dayanımını arttırmamıştır. Modifiye Polikarboksilat Esaslı Polimer ise işlenebilmesini ve basınç dayanımını her iki çimento için arttıracak şekilde değiştirmiştir. Çimentolar içinde CEM I 42,5 R çimentosunun betonun işlenebilme ve basınç dayanımı özeliklerini arttırdığı görülmüştür. Akrilik Asit Esteri katkılı betonda, katkı basınç dayanımını değiştirmemiştir.
Özet (Çeviri)
Concrete is a basic construction material and there have been significant increases in concrete properties due to several additives in the last century. Chemical and mineral-based additives are added to concrete and mechanical and chemical properties are improved. In this study, two different polymeric additives were added to two different types of cement (CEM IV/B(P) 32,5 R and CEM I 42,5 R). The used additives are acrylic acid ester and modified polycarboxylates based polymer. Unit weight determination and slump tests were carried out on the fresh concrete, and the compressive strength tests on hardened concrete. Acrylic acid ester did not improve the compressive strength and workability of concrete. Modified polycarboxylates based polymer improved the compressive strength and workability of concrete in order to improve for both cement. Workability and compressive strength increased for CEM I 42,5 R cement. Acrylic acid ester added concrete did not show an increase in compressive strength.