Cam lifi ve cam tozunun polimer betonların mekanik özelliklerine etkisi
Investigation of the mechanical behaviour of polymer concrete containing glass fibers and glass powder
  1. Tez No: 592240
  2. Yazar: YÜKSEL FURKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARIBIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde birçok alanda kullanılan polimerler, inşaat sektöründe yaygın olarak yer almaktadır. İnşaat sektöründe polimerler, mevcut malzemelerin onarımı ve iyileştirilmesinde kullanılabildiği gibi ana taşıyıcı malzemenin üretilmesinde de kullanılabilmektedir. Bu çalışma kapsamında cam lifi ve cam tozunun polimer betona aynı hacimlerde ikame edilerek, polimer betonun mekanik dayanımları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla %0,1, %0,5, %1 oranında cam lifi ve cam tozu ikame edilmiştir. Cam lifi ve cam tozu ise uygun şartlarda ve hacimde kullanıldığında, geleneksel betonda ve yapı elemanlarında eğilme ve basınç dayanımlarını arttırma özelliğine sahip bir malzemedir. Cam lifi ve cam tozu katkılı betonların, katkı oranlarına bağlı olarak eğilme ve basınç dayanımlarının arttığı gözlemlenmiştir. Fiziksel özellikler açısından, birim hacim ağırlığın katkı madde oranlarına bağlı olarak arttığı görülmüştür. Numunelerde su emme miktarının oldukça düşük çıkması su emmeyen malzemelerden oluştuğunu göstermiştir. Suyu az emmesinin sebebi olarak numunelerde boşluk değerinin polimer betonun su emmeyen malzeme olmasından buna bağlı olarak numunede doluluk değerinin neredeyse bire yakın çıkması olarak yorumlanmıştır. Üretilen gruplara ait maliyet analizlerine bakıldığında polimer betonların normal betonlara göre daha maliyetli çıktığı söylenebilir. Deney sonuçları genelinde katkı kullanılan numunelerde, referans numuneye göre iyi sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Polymers used in many fields today are widely used in the construction industry. In the construction sector, polymers can be used to repair and improve existing materials, as well as to produce the main carrier material. In this study, the effects of glass fiber and glass powder on the mechanical strength of polymer concrete were investigated by substituting the same volumes for polymer concrete. For this purpose, 0.1%, 0.5%, 1% glass fiber and glass powder were substituted. Glass fiber and glass powder, when used in appropriate conditions and volume, is a material that increases the bending and compressive strength of conventional concrete and structural elements. It has been observed that bending and compressive strengths of glass fiber and glass powder doped concretes increase due to their contribution rates. In terms of physical properties, it was seen that unit volume weight increased depending on additive ratios. The fact that the amount of water absorption in the samples was quite low showed that it was composed of non-water-absorbing materials. The reason why it absorbs less water is interpreted as the void value in the samples is the fact that polymer concrete is non-water absorbing material and therefore the filling value in the sample is almost close to one. When the cost analysis of the produced groups is examined, it can be said that polymer concrete is more costly than normal concrete.Good results were obtained in the samples that used additives throughout the test results compared to the reference sample.