Riskli alanların belirlenmesinde yapılaşma jeofiziği uygulamaları
Applications of construction geophysics for the determination of risky areas
- Tez No: 418774
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ÖNCEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yapılan bu tez çalışması kapsamında riskli alan ifadesi bir bölgede yaşayan insanlara ve çevreye deprem, heyelan, su baskını gibi doğal afetlerin olması durumunda maddi ve manevi zararlar verebilecek yer anlamında kullanılmaktadır. Yerleşim alanları ya da yeni yerleşime açılacak alanlar, doğal afetlerin olması beklenmeksizin, jeofizik yöntemler ile hasarsız bir şekilde, hem zamandan hem de maliyetten kazanç sağlanarak incelenerek yer altı hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir. Gerçekleştirilen arazi çalışmasında heyelan riskine bağlı olarak göçme riski olan bir yapısal alanda çağdaş Jeofizik Yöntemlerle (Sismik yansıma, Çok Kanallı Yüzey Dalgaları Analizi, Çok Elektrotlu Özdirenç Yöntemi ve Yer Radarı Yöntemi) riskli yapı araştırması yapılmış ve geliştirilen çok boyutlu Jeofizik Mühendisliği teknolojisiyle veriler toplanmıştır. Toplanan bu veriler analiz edilerek mevcut göçme riskli yapı alanında zeminin zayıf dayanımlı olduğu yerler tespit edilmiştir. Bu alanların güçlendirilmesiyle göçme riskli yapısal alanda afet riskini azaltacak çözüm önerileri sunulmuştur. Birden çok jeofizik yöntem ile aynı alanda veri toplama olanağı, heyelan riskine bağlı olarak göçme (afet) riskli yapının olduğu bir alanda, yerin farklı fiziksel parametrelerinin belirlenip, değişiminin incelenerek riskli yapıların izlenmesine olanak verdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis project, risky areas phrase is defined as a place which may cause property and non-pecuniary damages for residents and enviroments in which a natural disaster such as earthquake, landslide, flood occurs. Without waiting for a natural disaster, residental places and risky areas for new residents for future can be examined with less time, less cost and no damage by using geophysical methods, therefore; to be knowledge of inside the ground is possible. In this field study, by using modern geophysical methods (Seismic reflection, multi channel surface waves analysis, multi-elektrod resistivity method and ground penetration radar methods), geophysical data acqusition of the area that is under landslide risk were collected. The gathered geophysical data were analysized and the weak zones were identified and proposed, thus; possible solutions about strengthening these areas were offered. Geophysical data acqusition through the landslide risk area by using various modern geophysical methods at the same time, changes in different physical parameters could be observed to enhance the quality of risk identification.