Denizcilik sektöründe mali sorumluluk sigortası ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu uygulamaları
Financial responsibility assurance in marine sector and the 6102 numbered Turkish Commercial Law applications
- Tez No: 418797
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Denizcilik sektör olarak giderek yükselen emniyet standartlarına karşın pek çok risklerle doludur. Her sektörde olduğu gibi denizcilik sektöründe de bu tehlike ve rizikolar sigorta vasıtasıyla teminat altına alınmaktadır. Denizcilik sektörü çok fazla paydaştan meydana gelmektedir. Bu paydaşlar içerisinde sektörün ana bileşenleri olarak donatan, sigorta ve kıyı tesisleri ele alınmış olup bu paydaşlara ait sorumluluk teminatları üzerinde durulmuştur. 1956 yılından itibaren yürürlükte bulunan 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu, Dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmelere bağlı olarak mevcut ihtiyaçları karşılamada yetersiz kalmış, Ocak 2011 tarihli TBMM Genel Kurulunda kabul edilen ve kademeli olarak 2012'de yürürlüğe giren 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu ile Türkiye ekonomisinde yeni bir dönem başlamıştır. Kanunun Genel Gerekçesinin Sigorta Hukuku Kitabı'na ilişkin bölümünde belirtildiği üzere deniz rizikolarına karşı sigortaların uluslararası kurallar çerçevesinde yürütülüyor olması ve TTK'nun bu konuya ilişkin hükümlerinin bir kısmının günümüzde ölü hüküm haline gelmesi sebebiyle deniz sigortalarına ilişkin hükümler kanundan çıkarılmıştır. Çalışma konumuzu oluşturan sorumluluk sigortaları 6762 sayılı Kanunda düzenlenmemiş, bu sigortalara sadece mal sigortalarının bazı maddelerinde dolaylı olarak değinilmiştir. Sorumluluk sigortalarına ilişkin düzenlemelerin hemen hemen yok denecek düzeyde olması bu sigortalara uygulanacak hükümlerin belirlenmesinde uygulamada ve öğretide tereddütler yaşanmasına neden olmuştur. Konu içinde denizcilik sektöründe karşı karşıya kalınan risk ve tehlikelere karşın alınması gereken sigorta önlemleri içerisinde deniz sigortaları türü olan tekne ve kulüp sigortalarında mali sorumluluk sigortaları ile kıyı tesisleri mali sorumluluk sigortası incelendikten sonra 1/7/2012 tarihinde yürürlüğe giren 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunundaki hükümlerine bağlı olarak uygulamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although marine sector has increasing safety standarts accordıng to sector it has always risks. As it happens in all sectors, in marine sector also this danger and risks are under guarantee by the assurance. Marine sector has lots of partners. Among these partners, as main compenents of sector responsibility assurance of owner and shore facilities are studied. Since 1956, the Turkish Commercial Law number 6762, became insufficient for needs, in accordance to the developments in Turkey and world. With the Turkish Trade Law number 6102 that is accepted in 2012 by TBMM a new application started. As it is indicated in chapter about the Assurance Law Book, the laws about marine assurance are removed from the Law, because the assurances against marine risks are made according to international marine assurance and the laws in TTK about this subject are not used today. The responsibility assurances are not regulated in Law number 6762. Only in some places these assurances are indirectly indicated. The level of the regulations about responsibility assurances were almost non exist and this caused doubts in application and theory. Throughout this study, after examining shore facilities financial responsibility assurances and financial responsibility assurances at hull and club assurances which are a type of marine assurances that must be taken against risk and danger in marine sector, the example cases and applications depending on the law number 6102 which accepted in 1/7/2012 are included.