İstanbul Boğazı'ndan toplanan alglerde flavonoid ve fenolik asitler için uygun ekstraksiyon yönteminin geliştirilmesi ve HPLC ile tayini
Development of extraction methods for flavonoids and phenolic acids in algae collected from Istanbul Strait and determination by HPLC
  1. Tez No: 418807
  2. Yazar: ERTUĞRUL ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Kimya Mühendisliği, İşletme, Marine Science, Chemical Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal Oşinografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, İstanbul Boğazı'nın Avrupa ve Anadolu kıyılarından toplanan dört farklı türü içeren yirmi iki makroalg örneğinde farklı çözücü sistemleri kullanılarak askorbik asit (Vitamin-C), fenolik bileşenler ve flavonoidler özütlenmiştir. Özütlemeler kurutulan makroalglere farklı polaritelere sahip metanol-hekzan (4:1), metanol-aseton (4:1) ve metanol-su (4:1) çözücü sistemleri ilave edilerek ultrasonik banyo içerisinde yapılmıştır. Her bir çözücü sisteminde ayrı ayrı bireysel içerik (askorbik asit, gallik asit, p-kumarik asit, kafeik asit, ferulik asit, (+)-kateşin hidrat, rutin hidrat ve kuersetin), toplam fenolik bileşen ve toplam flavonoid derişimleri ölçülmüştür. Bireysel içerikler ters faz HPLC-DAD yöntemi ile analiz edilmiştir. Toplam fenolik bileşen derişimleri UV-Vis spektrofotometri yöntemi; toplam flavonoid derişimleri ise UV-Vis spektrofotometri yöntemi ile Folin-Ciocalteu Reaktifi (FCR) yöntemi kullanılarak tayin edilmiştir. Yapılan bireysel içerik ve toplam fenolik bileşen analizlerinin tümünde en iyi verim metanol-su çözücü sistemi ile elde edilmiştir. Toplam flavonoid içerikleri için ise en uygun sistem metanol-hekzan çözücü sistemi olarak belirlenmiştir. Bu farklılığın sebebi, analizini yaptığımız örneklerdeki flavonoidlerin lipofilik karakterde olmalarıdır. Bu nedenle uygun çözücü sistemi seçiminde alglerdeki yağ oranlarının analiz edilmesinin faydalı olabileceği düşünülmektedir. Alg türleri incelendiğinde en yüksek içerikler Ulva lactuca ve Ceramium rubrum türlerinden elde edilmiştir. Antioksidan özellik gösteren bu içeriklerin değişiminde, nüfus yoğunluğu ve endüstriyel aktivitelere bağlı olarak bölgesel özelliklerin de etkili olduğu görülmüştür. Sonuç olarak günümüzde doğal antioksidan içeren gıdalar ve besleyici maddelerin alternatiflerinin arayışı sürmektedir. Bu amaçla, alglerle yapılan çalışmalar hızla artmaktadır ve bu çalışmalarda antioksidan özelliklerden yararlanma açısından vitamin-C, fenolik bileşenler ve flavonoidlerin alglerdeki miktarının araştırılması ve bunun için uygun çözücü sistemlerinin seçilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
In this study, ascorbic acid (Vitamin C), phenolic compounds and flavonoids were extracted using different solvent systems from twenty-two macroalgae samples including four different species collected from European and Asian shores of the Istanbul Strait . These extractions were performed with the addition of methanol-hexane (4:1) , methanol-acetone (4:1) and methanol-water (4:1) solvent systems having different polarities, on dried macroalgae samples. The concentrations of individual contents (ascorbic acid, gallic acid, p-coumaric acid, caffeic acid, ferulic acid, (+)-catechin hydrate, routine hydrate and quercetin), total phenolic and total flavonoids were measured separately in all solvent systems. Individual contents were analyzed by reverse phase HPLC-DAD method. While total flavonoid compounds were being determined by UV-Vis spectrophotometry, total phenolic compounds were determined by UV-Vis spectrophotometry using Folin-Ciocalteu reagent (FCR) method. In all of the individual content and total phenolic compound analysis, the best results were obtained with methanol-water solvent system. For total flavonoid compounds, methanol-hexane solvent system were selected as the best in all solvent systems. The reason for this difference is the flavonoids in the analyzed samples which are lipophilic character. Being examined algae species, highest contents were obtained from Ulva lactuca and Ceramium rubrum species. Depending on industrial activity and the population density, regional characteristics have been shown to be effective in changing of these contents which show antioxidant properties. Consequently, today, seeking alternatives to foods and nutrients containing natural antioxidants are ongoing. For this purpose, the algae studies are growing rapidly, and to benefit from the antioxidant properties in these studies, it is necessary to investigate the amount of ascorbic acid (Vitamin-C), phenolic compounds and flavonoids in algae and choose suitable solvent systems.