İstanbul Boğazı'ndan toplanan toprak ve sediment örneklerinin gama spektroskopi sistemi ile radyoaktivite analizi
Radioactivity analysis of the soil and sediment samples collected from Istanbul Bosphorus by gamma spectroscopy system
- Tez No: 533919
- Danışmanlar: PROF. DR. LATİFE ŞAHİN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, İstanbul Boğazı'ndan toplanan toprak ve sediment örneklerinin çevresel radyoaktivitesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İstanbul Boğazı'nın farklı noktalarından toplanan 60 adet sediment ve toprak örneğinin radyoaktivite analizleri gama spektroskopi sistemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Her bir toprak ve sediment örneğinin analizi sonucunda 238U, 232Th, 40K ve 137Cs radyoaktif çekirdeklerinin aktivite konsantrasyonları ve yıllık etkin doz değerleri hesaplanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda elde edilen aktivite değerleri ile yıllık etkin doz değerleri UNSCEAR tarafından belirlenen sınır değerleri ve literatürde yer alan benzer çalışmalarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is intended to detect environmental radioactivity of soil and sediment samples collected from the Bosphorus. Radioactive analysis of 60 sediment and soil samples collected at different points in the İstanbul Bosphorus was performed using gamma spectroscopy system. As a result of analysis of each soil and sediment sample, 238U, 232Th, 40K ve 137Cs radionuclides activity concentration and annual effective dose values were calculated. The activity values and annual effective dose values obtained from the results of this study were compared with the limit values determined by UNSCEAR and similar studies in the technical literature.