Cam elyaf takviyeli kompozit malzemenin (EPGC 201) delinmesinde takım aşınmasının titreşim ölçümleri kullanılarak belirlenmesi
Determination of tool wear with vibration measurements in the drilling process of glassfiber-reinforced composite material (EPGC 201)
  1. Tez No: 418819
  2. Yazar: EMRE ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL KILIÇKAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Üretim verimliliğinin ve kalitesinin arttırılması için takım aşınmasının zamanında belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu çalışmada, cam elyaf takviyeli kompozit malzemenin delinmesinde oluşan takım aşınmasının titreşim sinyalleri kullanılarak belirlenmesi araştırılmıştır. Deneyler 1180 uç açısına sahip 10 mm çapında yüksek hız çeliği (YHÇ) matkap takımlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Delme işlemleri 950 dev/dak dönme devrinde ve 0.1 mm/dev ilerleme hızında soğutma sıvısı kullanılmadan yapılmıştır. Cam elyaf takviyeli kompozit malzeme (EPGC 201) Ø100 olacak şekilde dairesel olarak hazırlanmıştır ve delme işlemi de dairesel bir yörünge oluşturacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Delme eksenine dik titreşimler yan kenar aşınmasında daha etkili olduğundan titreşim ölçümleri delme eksenine dik olacak şekilde ölçülmüştür. İvmeölçerler aracılığıyla yapılan titreşim ölçümleri sonucunda frekans ve zaman alanlarındaki titreşim verileri elde edilmiş ve bu titreşim verilerinin ortalamaları alınıp birbirleriyle ve takım aşınması ile karşılaştırılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda takım aşınmasının artmasıyla ölçülen titreşimlerin genliğinde bir artış olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It's very important that detection of tool wear at the right time in order to increase manufacturing quality and efficiency. This work aims to determination of tool wear with vibration measurements of glassfiber-reinforced composite material in drilling process. In this research drill tool flank wear has been considered as tool wear. Experimental setup established with the equipment of 1180 tool included angle, Ø10 HSS (High Speed Steel) and drilling process operated at 950 rev/min and 0.1 mm/rev feed rate without any cooling liquid. Glassfiber-reinforced composite material (EPGC 201) is prepared as Ø100 cm circular workpiece and cutting process operated in circular orbit. Accelometers placed vertical to the cutting axis and vibration measurements performed perpendicular because vibrations that vertical to the cutting axis are more powerful on flank wear. Mean value of each vibration signal that come from accelometer are collected and compared in time domain and frequency domain. Finally amount of tool wear and vibration signals are compared. After the experimental tests and comparing the datas, results showed that amplitude of vibration signals have been increased as long as tool wear increases.