Mevcut bir binanın depreme karşı risk analizinin yapılması ve güçlendirilmesi
Making the risk analysis and strengthening against earthquake of an existing building
- Tez No: 418818
 - Danışmanlar: PROF. MEHMET SEDAT HAYALİOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dicle Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ülkemizdeki mevcut betonarme yapıların büyük çoğunluğu deprem dayanımına sahip değildir. Bu nedenle gelecekte meydana gelecek ve yerleşim bölgelerini etkileyecek depremlerde, depremin zararlarının azaltılabilmesi için öncelikle mevcut yapıların deprem performanslarının belirlenmesi gereklidir. Yapıların deprem performanslarının belirlenmesinde genellikle Artımsal Eşdeğer Deprem Yükü ve Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yöntemler arasında değerlendirme bakımından önemli farklılıklar bulunmasına karşılık, Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkındaki Yönetmelik (DBYBHY 2007)' te bu yöntemlerin seçimi hakkında herhangi bir koşul bulunmamaktadır. Bu iki yöntem arasındaki uyum bina performansının belirlenmesi aşamasında önem arz etmektedir. Performans analizleri sonuçları doğrultusunda binanın dayanımının ve taşıma kapasitesinin arttırılmasına yönelik güçlendirme projeleri hazırlanmaktadır. Bu tez çalışmasında, Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi ile performans analizi yapılmıştır. Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi analiz sonuçlarına göre deprem güvenliği yetersiz olan bina için, iki farklı güçlendirme önerisinde bulunulmuştur. Analiz sonuçları ve güçlendirme önerileri karşılaştırılmıştır. Rijitlikler karşılaştırıldığında ilk çözüm önerisinin daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country vast majority of existing concrete structures does not have the earthquake resistance. Therefore earthquakes that will occur in the future and will affect the residential area, it is necessary to determine the seismic performance of existing buildings in order to reduce earthquake damages. Equivalent Seismic Load Method and Incremental Equivalent Seismic Load Method are widely used in the determination of earthquake performance. Although there are significant differences between the two methods in terms of assessment, Specification for Buildings to be Built in Seismic Zones (DBYBHY 2007) does not have any provision about the choice of this method.The conformity between these two buildings is important in determining the performance of building.In accordance with the performance analysis results projects are prepared to increase the building strength and capacity. In this study, Equivalent Seismic Load Method are used for performance analysis. According to the Equivalent Seismic Load Method results two different reinforcements have proposed for inadequate seismic safety buildings. Analysis results and recommendations for strengthening are compared.