Dynamic pricing and inventory control for perishable products under uncertain and time dependent demand
Belirsiz ömürlü ürünler için belirsiz ve zamana bağlı talep altında en iyi envanter ve fiyatlandırma kararlarının bulunması
  1. Tez No: 418846
  2. Yazar: HALİT BAYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KAYA, YRD. DOÇ. DR. PELİN GÜLŞAH CANBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez, zamana bağlı talep fonksiyonuna sahip, günlük tüketim ürünleri, sebzeler, meyveler, ilaçlar ve kan gibi bozulan ürünlerde envanter ve fiyatlandırma kararları için en uygun çözümleri bulmayı amaçlamaktadır. Bozulan ürünleri diğer ürünlerden ayıran temel fark bozulan ürünlerde talebin zaman bağlı olarak azalması ve belirli bir süre sonra tamamen kullanılamaz hale gelmesidir. Bu yüzden, hem eldeki envanter miktarı, hem de eldeki ürünlerin yaşı, envanter ve fiyatlandırma kararları açısından önemli değişkenler olup, problemin çözümünü daha zor hale getirmektedir. Envanter ve fiyatlandırma kararları, literatürde önemli bir yer kaplamakla beraber, problemde, çoğunlukla envanter ve fiyatlandırma kararları ayrı olarak değerlendirilmiş, ve koordineli kararlara az yer verilmiştir. Çalışmaların bir çoğunda tek ürünlü ve İlk Giren İlk Çıkar olarak adlandırılan, en yaşlı ürünün müşteriye sunulduğu prensibe uygun bir yapı göz önünde bulundurulmuş ve ele alınan ürünlerin talep fonksiyonlarının zamandan ve ürün yaşından bağımsız olduğu varsayılmıştır. Ancak gerçekte, müşteri tercihi aynı ürün için her zaman yeni olan ürüne olacak olup, eski ürünler kullanılamaz hale gelecektir, dolayısıyla, bu sistemde İlk Giren İlk Çıkar prensibi geçerli değildir. Bu çalışmada, literatürde eksik olan, talebin eldeki ürünlerin yaşına bağlı olduğu koordineli envanter ve fiyatlandırma kararları üzerinde çalıştık. Envanter ve fiyatlandırma kararlarını daha etkin yönetmek ve toplam ürün israfını azaltmak adına yöntemler geliştirdik. Tüm bu gerçekleri göz önüne alarak, yaşanan problemleri yansıtan bir model oluşturduk ve en iyi çözümü bulmaya çalıştık. En iyi çözümü bulamadığımız durumlar için de, buluşsal yöntemler geliştirerek sonuçları gözlemledik. Temel olarak, belirsiz ömürlü ürünlerde, tek tip ürünün mevcut olduğu varsayımı ve sürekli gözden geçirilen envanter sistemiyle, en uygun envanter miktarı ve fiyatlandırmaya karar verdik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider inventory management and pricing of perishable products like sheet metals, dairy products, vegetables, pharmaceuticals, fruits, bloods and other related products considering a time-dependent demand function. The main difference that separates perishable products from durable ones is that perishable products have a decreasing demand as they age which leads to being completely obsolete after a certain amount of time. Therefore, both the amount and age of the products are the crucial variables for inventory and pricing decisions which make this decision equations harder to solve. The inventory and pricing decisions problem is a very interesting topic when we look back in the literature; however, these decisions were generally handled separately, and studies that coordinate inventory and pricing decisions were lacking. Most of these studies focused on single product systems with a first-in-first-out structure that assumes the oldest product will be sold to the first customer. Additionally, demand is time independent and not affected by age. However, in reality, customer choices are dependent on the age of the product at hand, because it is rational to say that customers will choose fresher products that lead to a higher demand for new orders, this demand will direct customer interest to fresher products, and older ones will become obsolete. According to this system, first-in-first-out logic may not work, because when a customer has two options to choose between fresher and older products, they will always prefer fresher ones. In this study, we aim to fill gaps in literature by considering the coordinated inventory and pricing decisions in systems where the demand is a function depending on the age of the products at hand. We tried to find an effective way to manage inventory and pricing decisions, which also leads to decreased food waste. This proposed system is important for companies because perishability, unless managed correctly, decreases profit. By considering these facts, we build a model that reflects these real life problems for perishable products and try to find the optimal solution for such systems. When finding the optimal solution is not possible, we build heuristics and find approximate solutions. All in all, we focus on the inventory and pricing decisions by working on a continuously reviewed inventory system with a single type of product and a random lifetime decaying continuously.