Üç boyutlu tanımlanan konteyner yükleme probleminin boşluk tanımlama yaklaşımı ile çözümü ve benzetimi
As defined by three dimensional space container loading problem solving approach definitions and problem settlement of web application and simulation
- Tez No: 418850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN SİLAHTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Lojistik sektöründeki işleyiş hiç bir zaman durmamaktadır. Her geçen saniye çok sayıda yük bir yerden başka bir yere taşınmaktadır. Lojistik sektöründe taşıma maliyeti taşınan yüklerin temel maliyetleri kadar önemli hale gelmiştir. Bu durumda konteynerlerin iç hacminin olabildiğince dolu, olabildiğince verimli kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Konteyner içinde boş kalan en ufak bir alan o konteyner içinde taşınan ürünlerin maliyetini artıracaktır. Bu çalışmada yazılım teknolojileri kullanılarak üç boyutlu olarak tanımlanan konteyner yükleme probleminin çözümü boşluk tanımlama yaklaşımı ile çözülecektir. Ayrıca bu çözüm web uygulaması olarak kodlanıp internet ortamında yayına açılacaktır.
Özet (Çeviri)
As is known, it never stops operation in the logistics sector . Many loads are transported from one place to another place with each passing second. Transport costs in the logistics sector has become as important as the basic costs of goods transported. In this case, the internal volume of the container is full as possible , as efficiently has become imperative to use . The remaining empty space in a small container that will increase the cost of products transported in containers . In this study, a solution of three-dimensional software technology as defined container loading problems will be solved by using the space identification approach. In addition, this solution will be offered to broadcast the coded internet as a web application