Kambos dağının florası (Bitlis)
Flora of Kambos montain (Bitlis)
  1. Tez No: 418849
  2. Yazar: MİZBAH KARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KURŞAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışma, Kambos Dağı Flora'sını (Bitlis) tespit etmek amacı ile yapılmıştır. 2013-2015 yılları arasında gerçekleştirilen arazi çalışmaları sonucunda 1702 bitki örneği toplanmıştır. Toplanan bitki örneklerinin değerlendirilmesi yapılmış olup 77 familya ve 330 cinse ait 460 tür, 121 alttür ve 69 varyete olmak üzere toplamda 650 takson tespit edilmiştir. Bu taksonların 5'i Pteridophyta, 645'i Spermatophyta (Magnoliophyta) divisyosuna aittir. Spermatophyta üyelerinden 1'i Gymnospermae (Pinophytina) ve 644'ü Angiospermae (Magnoliophytina) alt divisyosuna dahildir. Angiospermae'lerin 555'ü Dicotyledones (Magnoliopsida) ve 89'si Monocotyledones (Liliopsida) sınıfında yer almaktadır. İçerdiği takson sayısı bakımından sırasıyla araştırma alanında bulunan başlıca büyük ilk 10 familya: Asteraceae 97(%14.92), Lamiaceae 51(%7.84), Fabaceae 42(%6.46), Poaceae 41(%6.30), Rosaceae 38(%5.84), Brassicaceae 35(%5.38), Apiaceae 32(%4.92), Caryophyllaceae 31(%4.76), Boraginaceae 23(%3.53), Plantaginaceae 19(%2.92) ve sırasıyla büyük ilk 10 cins ise: Salvia 12(%1.84), Trifolium 11(%1.69), Silene 11(%1.69), Centaureae 10(%1.53), Veronica 10(%1.53), Astragalus 9(%1.38), Ranunculus 8(%1.53), Stachys 7(%1.07), Euphorbia 7(%1.07), Galium 7(%1.07) şeklindedir. Araştırma alanında toplam 54(%8,30) endemik takson ve endemik olmayan 9(%1,38) nadir bitki tespit edildi. Endemik ve nadir taksonların tehlike kategorilerine göre dağılımları ise şöyledir: 5 takson tehlikede“EN”, 15 takson zarar görebilir“VU”, 23 takson en az endişe verici“LR (lc)”, 2 takson tehdit altına girebilir“LR (nt)”, 3 takson koruma önlemi gerektiren“LR(cd)”ve 16 takson için veri yetersiz“DD”dir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı şöyledir: Çok Bölgeli 335(%51.53), İran-Turan elementi 245(%37.84), Avrupa-Sibirya elementi 35(%5.38), Akdeniz elementi 35(%5.38)'tir. Tespit edilen taksonların Raunkiaer hayat formları sistemine göre dağılımı Hemikriptofitler 320(%49.23), Terofitler 134(%20.61), Kriptofitler 75(%11.53), Kamefitler 61(%9.38) ve Fanerofitler 60(%9.23)'tır.
Özet (Çeviri)
This research covers the flora of Kambos Mountain (Bitlis). As result of the field survey carried out between 2013 and 2015, 1702 plant specimens have been collected. According to the taxonomical identification of these materials; 330 genera, 460 species, 121 subspecies and 69 varieties belonging to 77 families were determined. A total of 650 taxa have been determined from the area. 5 species of the total 650 taxa is belonging to Pteridophyta division and 645 taxa are belonging to Spermatophyta division. Gymnospermae and Angiospermae subdivisions have 1 and 644 taxa respectively. In Angiospermae, Dicotyledones and Monocotyledones include 555 and 89 taxa respectively. According to their taxa content, the greatest ten families are ordered as follows: Asteraceae 97(%14.92), Lamiaceae 51(%7.84), Fabaceae 42(%6.46), Poaceae 41(%6.30), Rosaceae 38(%5.84), Brassicaceae 35(%5.38), Apiaceae 32(%4.92), Caryophyllaceae 31(%4.76), Boraginaceae 23(%3.53), Plantaginaceae 19(%2.92) and according to their taxa content, the greatest ten genus are ordered as follows: Salvia 12(%1.84), Trifolium 11(%1.69), Silene 11(%1.69), Centaureae 10(%1.53), Veronica 10(%1.53), Astragalus 9(%1.38), Ranunculus 8(%1.53), Stachys 7(%1.07), Euphorbia 7(%1.07), Galium 7(%1.07). A total of 54(%8,30) endemic and non-endemic rare plants taxa 9(%1.38) have been determined from the area. The distribution of the endemic taxa according to the threat IUCN red data is as follows: 5 taxa in endangered“EN”, 15 taxa in vulnerable“VU”, 23 taxa least concern“LR (lc)”, 2 taxa near threatened“LR (nt)”, 3 taxa conservation dependent“LR(cd)”and 16 taxa in data deficient“DD”. The phytogeographic distribution of the recorded species from the area is as follows: Irano-Turanian 245(%37.69), Euro–Siberian 35(%5.38), Mediterranean 35(%5.38), and unknown phytogeographic elements 335(%51.53). The distribution of taxa according to Rauinkiaer's life forms is as follows: Hemicrytophytes 320(%49.23), Therophytes 134(%20.61), Cryptophytes 75(%11.53), Chamaephytes 61(%9.38), Phanerophytes 60(%9.23).