İmin grubu içeren yeni kolorimetrik ve fluorimetrik sensörlerin hazırlanması
The preparation of novel fluorimetric and colorimetric sensors bearing imine group
- Tez No: 418864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, florofor olarak antrasen veya piren, metal iyon tutma merkezi olarak 3-aminobenzoat veya 3,5-dimetilizoftalat içeren dört yeni“turn-on”floresans reseptör; metil 3-((antrasen-9-ilmetilen)amino)benzoat (MAB), metil 3-((piren-1-ilmetilen)amino)benzoat (MPB), dimetil 5-((antrasen-9-ilmetilen)amino)izoftalat (DMAB), dimetil 5-((piren-1-ilmetilen)amino)izoftalat (DMPF) tasarlanarak sentezlendi. Hazırlanan reseptörlerin metal iyonlarını tayin edebilme yeteneği emisyon şiddetindeki değişmeler aracılığıyla incelendi. Dört reseptör arasında MAB reseptörünün asetonitril içerisinde 19 metal iyonu arasında sadece Cu2+ iyonuna karşı yüksek seçicilik ve hassasiyet gösterdiği belirlendi. MAB ve Cu2+ arasındaki etkileşim, özgün antrasenil statik excimer oluşumu, engellenmiş C=N izomerizasyonu ve oldukça etkin foto-indüklenmiş elektron transferinden (PET) dolayı emisyon şiddetinde önemli bir artışa neden olmuştur. Sıcaklık, Cu2+ iyon konsantrasyonu ve çözücü fraksiyonu excimer türlerinin monomerlerine ayrışmasını etkilemektedir. Bunun yanında, kayda değer“kapalı-açık”floresans cevabı ve excimer türlerinin monomerlerine dönüşüm işlemi UV lamba kullanılarak çıplak göz ile kolaylıkla teşhis edilebilen belirgin renk değişikliklerine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, four novel 'turn-on' fluorescent receptors; methyl 3-((anthracen-9-ylmethylene)amino)benzoate (MAB), methyl 3-((pyrene-1-ylmetylene)amino)benzoate (MPB), dimethyl 5-((anthracene-9-ylmethylene)amino)isophthalate (DMAB) and dimethyl 5-((pyrene-1-ylmethylene)amino)isophthalate (DMPF) with anthracene or pyrene as the fluorophore and methyl 3-aminobenzoate or 3,5-dimethyl isophthalate as a metal ion chelating center have been designed and synthesized. The ability of the prepared receptors to detect metal ions has been evaluated by the changes in its emission intensity. MAB among the four receptors demonstrates high selectivity and sensitivity for Cu2+ among the nineteen metal ions examined in acetonitrile. The interaction of MAB with Cu2+ causes a significant enhancement in emission intensity due to the combination of a unique anthracenyl static excimer formation, the restricted C=N isomerization and the suppression of highly efficient photoinduced electron transfer (PET) process. The disassociation of the excimer species to monomers is directed by temperature, Cu2+ concentration and solvent fraction. Furthermore, the considerable 'off–on' fluorescence response and the conversion of the excimer species to monomers concomitantly led to the apparent color changes, which could also be identified easily by the naked eye using a UV lamp.