Ceylanpınar Tarım İşletmesi'nde buğday üretiminde kontrollü tarla trafiği uygulamaları
Controlled field traffic applications in wheat production in Ceylanpinar Agricultural Enterprise
  1. Tez No: 418899
  2. Yazar: ÖMER BÜLENT ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER MARAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, geleneksel ekim, doğrudan ekim ve doğrudan izli ekim uygulamalarının buğday üretiminde, verim ve verim parametreleri üzerine etkisi incelenmiştir. Denemeler, TİGEM Ceylanpınar Tarım İşletmesinde nadasa ekilen buğday bitkisi üzerine kuru tarım koşullarında yürütülmüştür. Geleneksel uygulamada; pulluk + ikileme aleti + hububat ekim makinası, doğrudan ekim uygulamasında; doğrudan hububat ekim makinası ve doğrudan izli ekim uygulamasında ise doğrudan izli hububat ekim makinası kullanılmıştır. Tüm parsellerin ekimi ve hasadı aynı tarihlerde birlikte yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda geleneksel uygulamada toplam yakıt tüketimi değeri 3,00 l/da, diğer iki uygulamadaki yakıt tüketimi değerleri ise 0,70 l/da olarak ölçülmüştür. Doğrudan izli ekim uygulamasına ait penetrasyon direnci ölçümleri sonucu ekim işleminden sonra boş bırakılan lastik izleri yerlerinden yapılan gübre, ilaç ve hasat işlemleri sonrası lastik izindeki penetrasyon direnci değişimi incelendiğinde sırasıyla, % 4-% 28,6-% 228,6 oranında ilk duruma göre toprağın sıkıştığı belirlenmiştir Uygulamalara ait tarla filiz çıkışı değerleri incelendiğinde en yüksek tarla filiz çıkışı % 95,6 ile doğrudan ekim uygulamasında, en düşük ise % 93,25 ile geleneksel ekim uygulamasından elde edilmiştir. Uygulamalara bağlı olarak 2015 yılında buğday dane verimi değerleri 250-276 kg/da arasında değişim göstererek en yüksek doğrudan ekimde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of traditional planting, direct planting and directly traced planting application on efficiency and efficiency parameters in wheat production were scrutinized in the present study. The tests were conducted in dry farming conditions in fallow wheat plant in TIGEM Ceylanpınar Agricultural Enterprise. In traditional application; plough + doubling device + drill machine, in directly planting application; directly grain planting machine, and in directly traced planting application, directly traced grain planting machine was used. Planting and harvesting of all parcels was carried out together at the same dates. As a result of the evaluations, total fuel consumption value in traditional application was measured as 3,00 l/da, and fuel consumption values in the other two applications were measured as 0,70 l/da. As a result of the penetration resistance measurements in directly traced planting application, following the fertilizer, pesticide and harvest procedures carried out in tire trace places that were left empty after the planting procedure, when penetration resistance change in the tire traces were examined, it was determined that soil was compressed according to the first situation in the ratios of respectively 4%-28%, 6-228,6. When field sprout occurrence in the applications was examined, the highest field sprout occurrence was obtained in direct planting application as 95,6%, and the lowest was obtained in traditional planting application as 93,25%. Wheat grain efficiency values in 2015 depending on the applications differed between 250-276 kg/da and the highest value was obtained in direct planting.