Bakır ve bazı bakır benzeri iyonlarda atomik yapı hesaplamaları
Atomic structure calculations in the copper and some copper-like ions
  1. Tez No: 418917
  2. Yazar: ELMAS EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında, Cu I, Zn II, Ga III, Ge IV, As V, Se VI ve Kr VIII için elektrik dipol geçiş olasılıkları, osilatör şiddetleri ve uyarılmış seviyelerin yaşam süreleri hesaplanmıştır. Hesaplamalarda en zayıf bağlı elektron potansiyel model“WBEPM”teori ve kuantum kusur orbital“QDO”teori kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar literatürdeki veriler ile karşılaştırılmış ve iyi bir uyum gözlenmiştir. Ayrıca bakır atomu ve bazı bakır benzeri iyonlar için literatürde bulunmayan geçiş olasılığı, osilatör şiddeti ve uyarılmış seviyelerin yaşam süresi değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the electric dipole transition probabilities, oscillator strengths and lifetimes of excited levels for Cu I and Zn II, Ga III, Ge IV, As V, Se VI, Kr VIII have been calculated. In the calculations, the weakest bound electron potential model“WBEPM”theory and quantum orbital defect“QDO”theory have been used. The obtained results are compared to the data in the literature and a good agreement has been observed. Moreover, the transition probability, the oscillator strength and the lifetime values of excited levels not existing in literature for atomic copper and some copper-like ions have been obtained.