A memetic algorithm for hybrid flow-shop scheduling with multiprocessor tasks and due windows
Zaman pencereli çok işlemcili hibrit akış tipi çizelgeleme probleminin memetik algoritma ile çözümü
  1. Tez No: 418916
  2. Yazar: BATUHAN EREN ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Esnek Akış Tipi çizelgeleme problemlerinin herhangi bir aşamada işlerin birden çok işlemcide aynı anda işlenmesine imkan sağlayan yapıya genişletilmesi yeni bir araştırma konusu sunmuştur. NP-Zor olan Çok işlemcili esnek akış tipi çizelgeleme problemi (ÇİEAÇ) k-aşamalı akış tipi üretimde işlenmesi gereken n adet işten (J∈{1,2,…,n}) oluşmaktadır. Her bir aşamada mi özdeş paralel makinenin bulunduğu ve i. işin j. aşamada, sizeij değişkeniyle belirtilen sayıda işlemciye gereksinim duyduğu ve aynı anda işlendiği bir iş çizelgeleme problemidir. Bu çalışmada, ÇİEAÇ probleminin çözümü için Memetik algoritma geliştirilmiş ve en iyi parametre seçimi için deney tasarımı yapılmıştır. Ayrıca, ÇİEAÇ problemine işlerin ortak teslimat süresine sahip olduğu özellik de eklenerek, daha önce literatürde bulunmayan bir problem türü (Zaman pencereli çok işlemcili esnek akış tipi çizelgeleme - ZSÇİEAÇ) geliştirilmiştir. ZSÇİEAÇ problemi çözümünde amaç fonksiyonu, işlerin tamamlanma sürelerine göre erken/geç tamamlanma durumunda ortaya çıkan ceza fonksiyonu olarak alınmış ve problem sonuçları literatüre kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Coupling Hybrid Flow Shop (HFS) with multiprocessor task (HFSMT) brought out a new challenging research topic that drew attention among the researchers recently. HFSMT, which is known to be NP-Hard, contains a set of n jobs (J∈{1,2,…,n}) to be processed on k-stage flow shop. There are mi identical parallel processors at each stage and the number of processor that job i requires at stage j is denoted by sizeij. Memetic algorithm in which a global search algorithm is accompanied with local search mechanism is developed to solve HFSMT along with experimental design to determine the best parameter set for each problem set. Also, HFSMT extended by adding a common due window to the problem in which the total penalty incurred by earliness and tardiness of jobs is to be minimized are presented for the first time with this study.