Gender and welfare regimes: Implications for the care policies in Sweden and Turkey
Toplumsal cinsiyet ve refah rejimleri: Bakım politikaları uygulamalarının İsveç ve Türkiye üzerindeki etkileri
- Tez No: 419074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YELDA YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, bakım politikalarının, farklı toplumlarda, kadınların ve erkeklerin hayatlarına olan etkilerini ve aynı zamanda toplumsal cinsiyet rolleri ile ilişkisini incelemektir. Bu etkinin daha iyi anlaşılabilmesi için, iki farklı refah devleti olan İsveç ve Türkiye örnek modeller olarak seçilmiştir. Bu nedenle çalışmanın odak noktası, bakım politikalarının İsveç ve Türkiye uygulamaları ve bu uygulamalarının etkileridir. Uygulanan politikaların devletlerin refah rejimleri ile doğrudan ilgili olması, bu çalışmadaki ülkelerin de karşılaştırmalı refah rejimleri içerisindeki yerini inceleme gereksinimini doğurmuştur. Ancak bu çalışmanın asıl referans noktası, Esping-Andersen'nin karşılaştırmalı refah rejimleri çalışmasına getirilen eleştirilerden birisi; eksik olan toplumsal cinsiyet bakış açısıdır. Bundan dolayı, temel alınan çalışma bu eleştirinin de etkisi ile oluşan Sainsbury'nin (1999) 'Toplumsal Cinsiyet Politikası Rejimleri' sınıflandırmasıdır. Bu çalışma göstermiştir ki, eksik olan toplumsal cinsiyet bakış açısı, devletlerin refah rejimi açısından sınıflandırılmasında, toplumsal cinsiyet ilişkilerinin eksik temsiliyetine neden olmuştur. Bu eksik temsiliyet, kadın erkek ilişkilerindeki eşitsizliklerin göz ardı edilmesine, dolayısı ile hayatın her alanında görülen bu eşitsizliklerin refah tartışmalarında yer almamasına neden olmuştur. Bu problemin altını çizen, 'Toplumsal Cinsiyet Politikası Rejimleri' çalışmasında, İsveç , 'Bireysel Ekmek Kazanan-Bakıcı' (Individual Earner-Carer) sınıfına dahil edilmiş ve halihazırda orijinal çalışma içerisinde yer almıştır. Bunun yanında, Türkiye bu orijinal çalışma içerisinde yer almamaktadır. Fakat bu çalışmasının devamında gerçekleştirilen birçok araştırmada Türkiye, 'Ekmek Kazanan Erkek' (Male Bread Winner ) modeline dahil edilmiştir. Bu tezde bu araştırmalardan farklı olarak, Türkiye'nin neden 'Ekmek Kazanan Erkek' modeline dahil olduğu, 'Toplumsal Cinsiyet Politikası Rejimleri' çalışması referans alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine how care policies affect both men and women's lives while affecting gender roles within societies. To better understand the impact that care policies have on gender roles, Sweden and Turkey are chosen to represent two distinctly different welfare state models. Thus, the focus of this study is to establish the influences and implications of care policies as it relates to Sweden and Turkey correspondingly. Since the classifications of welfare states are directly related to the set of policies associated with their respective welfare regime, further focus is placed on the structural make-up of the welfare regimes. In order to resolve the welfare regimes of these two countries, Esping-Andersen's comparative welfare study was marked as the starting point. However, the fundamental reference point of this study is one of the main criticisms regarding the Esping-Andersen's study that is the absence of gender perspective. Therefore, this study is based on 'gender policy regimes' approach, which was created by Sainsbury (1999) as a critic to the absence of gender perspective in Esping-Andersen's study. In this approach, Sainsbury (1999) indicated that the absence of gender perspective in comparative welfare studies was one of the causes that lead to the misinterpretation of gender relations as well as leading to the ignorance of the inequalities that surrounds gender relations. In light of this study, Sweden was already classified within the 'individual earner-carer' category of the gender policy regimes. Although, Turkey has been placed under the 'male bread regime' category in multiple studies, with this study Turkey's classification is configured according to Sainsbury's original approach. Moreover, the implications of care policies in these two countries are compared within the foundation of the gender policy regimes.