Cultural diplomacy between greece and Turkey case study Sismanoglio Megaro, General Consulate of Greece in Istanbul
Yunanistan ve Türkiye arasında kültürel diplomasi Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Sismanoglio Megaro
  1. Tez No: 419075
  2. Yazar: THOMAI ZIANNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ILAY ROMAIN ÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada Yunanistan ve Türkiye arasındaki ikili ilişkiler kapsamında Kültürel diplomasi kavramı ve uygulamaları incelenmektedir. Özel olarak, çalışma İstanbul'daki Yunanistan Başkonsolosluğu'nun kültür merkezi olan Sismanoglio Megaro'nun son altı yıl içerisinde buldunduğu Kültürel faaliyete odaklanıyor. Bu süreç Simanoglio Megaro'nun resmi olarak bir Kültür merkezi olarak halka açıldığı yıl olan 2008'da başlayıp, 2014 yılında Sismanoglio Megaro'nun kültürel etkinliklerini özetleyerek bitiyor. Kültür merkezinin arşivinin, anketlerin ve görüşmelerin yardımıyla yapılan araştırma aracıyla, bu çalışmada Sismanoglio Megaro'nun Kültürel diplomasinin ikili işbirliğinin ve diyalogun kurulması ve geliştirilmesinde ne derecede katkıda bulunduğu sorusuna cevap vemeye çalışılıyor.
Özet (Çeviri)
The present study examines the concept and practice of cultural diplomacy in bilateral relations between Greece and Turkey. More specifically, the study focuses on the cultural activity of Sismanoglio Megaro, the cultural center of Consulate General of Greece in Istanbul over the past six years from September 2008, when Sismanoglio Megaro officially opened its doors to the public as a cultural center, to 2014. Through archive research, questionnaires and interviews methods, this study attempts to give an answer to the following questions: to what extend can activities of cultural diplomacy contribute to the improvement of bilateral cooperation and dialogue and how can this be traced in the case of Turkish-Greek relations and the activities of Sismanoglio Megaro between 2008-2014?