Türkiye ile Balkan ülkeleri arasındaki spor diplomasisi: Balkan Oyunları (1929-1950)
Sports diplomacy between Türkiye and Balkan countries: Balkan Games (1929-1950)
- Tez No: 943853
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM AKÇA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 553
Özet
Balkan siyasi birliğinden önce ortaya çıkan ve ilk Balkan antlaşması niteliğini taşıyan Balkan ülkeleri arasındaki spor organizasyonu Türk sporunun uluslararası alandaki temsili açısından önemli bir dönüm noktasını teşkil etmektedir. Arnavutluk, Bulgaristan, Romanya, Türkiye, Yugoslavya ve Yunanistan arasında gerçekleşen Balkan Oyunları, bölgedeki ülkelerin kalıcı barış ve istikrar ortamını tesis etme yönündeki ortak hedefleri doğrultusunda, Balkan ülkeleri arasındaki bağları güçlendiren, ilişkileri sağlamlaştıran ve birlik ruhunu pekiştiren bir sportif etkinlik olarak ortaya çıkmıştır. Bu organizasyon daha sonradan ortaya çıkacak olan Balkan Futbol Turnuvası, Balkanyat, Balkan Güreş Şampiyonası gibi Balkan spor hareketlerinin başlangıç aşamasını oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, spor diplomasinin, dolayısıyla ülkeler arası siyasi iş birliğinin kültürel bir ürünü olan Balkan Oyunları'nın tarihsel seyrini ortaya koymaktır. Aynı zamanda spor tarihine ilişkin çalışmaların arttırılmasına katkıda bulunmaktır. Zaman aralığı olarak 1929-1950 yılları arası seçilmiştir. Balkan Oyunları, var olan literatürde dolaylı olarak bazı çalışmalara konu olmuştur. Fakat bu çalışmaların, kapsam ve özellikle kullanılan kaynaklar (arşiv malzemesi, süreli yayınlar, hatıratlar) bakımından yeterli olmadığı ve zayıf kaldığı görülmüştür. Nitekim çok sınırlı bir zaman dilimi ele alınarak incelenen konunun tarihi devamlılık arz eden yönü ortaya konulamamıştır. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri'nde yer alan belgelerden çok az istifade edilmiş, dönemin nabzını tutan basından da belli başlı örneklerin kullanılmasıyla yetinilmiştir. Bu çalışmada ise konu hem kapsam hem de kaynak kullanımı bakımından daha geniş bir perspektifle ele alınmıştır. Balkan Oyunları'nın tarihsel seyri, siyasi ve diplomatik boyutları bir bütün olarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın ana kaynakları arasında bulunan Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri'nden temin edilen arşiv belgeleri ile olayları günü gününe aktaran ulusal ve uluslararası basın detaylı bir şekilde taranmış ve elde edilen veriler sentezlenerek teze işlenmiştir. 1929-1950 yılları arasında gerçekleştirilen Balkan Oyunları'nın, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Cumhuriyet Arşivi ve Dışişleri III Bakanlığı Türk Diplomatik Arşivi'nde yer alan belgeler ile dönemin süreli yayınlarından hareketle detaylı bir şekilde incelenmesi, çalışmanın özgün ve güçlü yönünü ortaya koymaktadır. Balkan Oyunları organizasyonlarına dâhil olan devletler arasındaki ilişkilerin tarihsel süreç içerisindeki gelişimi takip edilirken ilgili organizasyonların hem diplomatik hem de sportif faaliyet açısından yakın tarihe katkısının ortaya konulması çalışmanın önemli bir bölümünü teşkil etmektedir. Bu anlamda mevcut literatüre önemli bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Balkan Oyunları'na katılan ülkelerin siyasi ve sportif durumları, oyunların düzenlendiği yerler ve tarihler, organizasyon süreci, sporcuların hazırlıkları, kırılan rekorlar, elde edilen sonuçlar ve bu sonuçlara dair yapılan yorumlar, geçit resmi ile açılış törenlerinde dönemin önde gelen siyasi simalarının yaptığı konuşmalar ve basında çıkan haber içerikleri, Balkan Oyunları'nın siyasi bir işlev üstlendiğini açıkça ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, Balkanlar'ın tarihsel ve siyasal bağlamı içerisinde Balkan Yarımadası'nda geliştirilen en kapsamlı spor organizasyonu olan Balkan Oyunları, Atatürk ve İsmet İnönü dönemleri ekseninde ele alınarak değerlendirilmiştir. Oyunlara ilişkin dağınık halde bulunan bilgiler sistematik biçimde kronolojik sırayla incelenmiş; II. Dünya Savaşı'nın başlangıcına dek kesintisiz şekilde her yıl düzenlenen bu organizasyonlar kapsamlı biçimde 1950 yılına kadar analiz edilmiştir. Böylece hem savaşın seyrinde hem de savaş öncesi dönemin gergin ve karmaşık siyasi atmosferinde Balkan Oyunları'nın nasıl bir süreçten geçtiği, bölgedeki sporun gelişimi ve Balkan Yarımadası'nda bir uzlaşma aracı olarak üstlendiği siyasi rol ortaya konulmuştur. Bu tez çalışmasının temel çıktıları arasında, Balkan Oyunları'nın tarihi arka planını aydınlatmak, organizasyonun bölgedeki ülkelerin kalıcı barış ve istikrarın sağlanması hedeflerine yönelik katkılarını analiz etmek, oyunların Balkan ülkeleri arasındaki birliği koruma, milletler arası etkileşimi artırma ve ilişkileri güçlendirme süreçlerindeki rolünü çok yönlü bir biçimde değerlendirme yer almaktadır. Ayrıca, oyunların milletlerarası ilişkilerin sürdürülmesindeki etkisini incelemek de çalışmanın amaçları arasındadır.
Özet (Çeviri)
The sports organization between the Balkan countries, which emerged before the Balkan political union and was the first Balkan treaty, constitutes an important milestone in terms of the representation of Turkish sports in the international arena. The Balkan Games, which took place between Albania, Bulgaria, Romania, Turkey, Yugoslavia and Greece, emerged as a sporting event that strengthened the ties between the Balkan states, consolidated relations and reinforced the spirit of unity in line with the common goals of the countries in the region to establish a lasting peace and stability environment. This organization constitutes the initial stage of Balkan sports movements such as the Balkan Football Tournament, Balkanyat, Balkan Wrestling Championship, which will emerge later. The aim of this study is to reveal the historical course of the Balkan Games, which is a cultural product of sports diplomacy and thus of political cooperation between countries. At the same time, it is to contribute to the increase of studies on the history of sports. In doing so, the period between 1929-1950 was chosen as the time period. The Balkan Games have indirectly been the subject of some studies in the existing literature. However, it was observed that these studies were insufficient and weak in terms of scope and especially the sources used (archival material, periodicals, memoirs). As a matter of fact, a very limited period of time has been covered and its historical continuity has not been revealed. Again, very little use has been made of the documents in the State Archives of the Presidency of the Republic, and the use of certain examples from the press, which kept its finger on the pulse of the period, has been sufficient. In this study, the issue is addressed from a broader perspective in terms of both scope and resource utilization. The historical course, political and diplomatic dimensions of the Balkan Games were evaluated as a whole. The archival documents obtained from the State Archives of the Presidency of the Republic, which are among the main sources of the research, and the national and V international press, which reported the events day by day, were scanned in detail and the data obtained were synthesized and processed in the thesis. A detailed examination of the Balkan Games, which took place between 1929 and 1950, based on the documents in the Republican Archives of the General Directorate of State Archives of the Presidency of the Republic and the Turkish Diplomatic Archives of the Ministry of Foreign Affairs, as well as periodicals of the period, reveals the original and powerful aspect of the study. While following the development of the relations between the states involved in the Balkan Games organizations in the historical process, revealing the contribution of the relevant organizations to recent history in terms of both diplomatic and sporting activities constitutes an important part of the study. In this sense, it is thought to make a significant contribution to the existing literature. The political and sporting status of the countries participating in the Balkan Games, the locations and dates of the games, the organization process, the preparations of the athletes, the records broken, the results obtained and the comments made on these results, the speeches made by the leading political figures of the period during the parade and opening ceremonies, and the news content in the press clearly reveal that the Balkan Games assumed a political function. In this study, the Balkan Games, which is the most comprehensive sports organization developed in the Balkan Peninsula within the historical and political context of the Balkans, is evaluated in the axis of Atatürk and İsmet İnönü periods. The scattered information on the Games has been systematically examined in chronological order; these organizations, which were held every year without interruption until the beginning of World War II, have been comprehensively analyzed until 1950. Thus, the process of the Balkan Games in the course of the war and in the tense and complex political atmosphere of the pre-war period, the development of sports in the region and its political role as a means of reconciliation in the Balkan Peninsula were revealed. The main outputs of this thesis are to elucidate the historical background of the Balkan Games, to analyze the contributions of the organization to the goals of the countries in the region towards achieving lasting peace and stability, and to evaluate the role of the games in the processes of preserving unity, increasing inter-national VI interaction and strengthening relations among the Balkan countries in a multifaceted manner. In addition, the study also aims to examine the impact of the Games on the maintenance of inter-national relations.