Bilim kurgu filmlerinde nüfusun biyopolitik denetimi
A Biopolitical control of the population in sci-fi films
  1. Tez No: 419085
  2. Yazar: BUĞRA YALIN
  3. Danışmanlar: DR. BÜLENT SOMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yaşamı öldürerek kontrol eden egemen iktidar 18. Yüzyılın başlarında yerini, onu yavaş yavaş kuşatan, titizlikle bedenleri yönetmeye çalışan ve yaşamın hesapçı bir biçimde işletilmesini sağlayan bir iktidara bırakır. Bu tez insanın biyolojik hayatının siyasallaştırılmasını, çağdaş bilim kurgu sineması içerisinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bireyi biyolojik varlık olarak ele alan ve bu tezin teorik altyapısını oluşturan“biyopolitika”kavramı, bir iktidar stratejisi olarak nüfusu, regüle ederek, kontrol ederek ve yöneterek kendi sınırları içinde tutmaya çalışır. Bu modern iktidar stratejisi; güvenlikten biyomedikal sektöre, yasalardan üretim ilişkilerine kadar modern birçok alanın ve ilişkinin şekillenmesine neden olmaktadır. Tezimin temel argümanı Michel Foucault, Giorgio Agamben, Antonio Negri ve Micheal Hardt'ın aynı başlık altında ancak farklı perspektiflerden değerlendirdiği, toplumu gittikçe kuşatan biyopolitikanın çevresinde şekillenmektedir. Bu kavramı kullanırken, edebi eserler yerine bilim kurgu sinemasını seçmemin nedeni, bilim kurgunun romandan sinemaya olan geçiş sürecinde özellikle günümüz açısından daha aktif bir durumda olmasıdır. Bu analiz dört film üzerinden ele alınmıştır: The Island (Michael Bay, 2005), Minority Report (Steven Spielberg, 2002), Childen of Men (Alfonso Cuarón, 2006) ve Elysium (Neill Blomkamp, 2013). Tezde seçilen bu filmlerin her biri, biyopolitikanın kapsadığı farklı spesifik bir alanı tartışma imkanı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
After the 18th century, sovereign power which was controlling life with killing, gave it's place to a new power which is encompassing life slowly, meticulously working to managing bodies and enabling to operation of life in a planned way. The aim of this study is to analyze the politicize of the biological life of the human in contemporary science fiction cinema. The notion of biopolitic addresses the issue of individual as a biological entity and it constitutes the theoretical background of this thesis. As a strategy of power, it tries to keep population within its borders with managing, regulating and controlling. This modern strategy of power; leads to the formation of many modern areas and relations that are security, biomedical sector, laws and relations of production. Main argument of my thesis is shaped in the framework of biopolitics by Michel Foucault, Giorgio Agamben, Antonio Negri and Micheal Hardt whose worked this notion and evaluated from different perspectives. The reason why I choose the science fiction cinema instead of literature when I'm using this notion because of the science fiction cinema acts more active role than literature in nowadays. The subject of the study is discussed through four films: The Island (Michael Bay, 2005), Minority Report (Steven Spielberg, 2002), Children of Men (Alfonso Cuarón, 2006) and Elysium (Neill Blomkamp, 2013). And in this thesis, each of these films offers an opportunity to discuss the different and specific areas of biopolitics.