Cinsiyet değişim operasyonu sürecinde sağlık çalışanlarının trans birey algısı ve sağlık hizmetleri
Health workers' transsexual perception and health care experiences in the process of sex reassingnment surgery
  1. Tez No: 419088
  2. Yazar: GİZEM BAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez sağlık sistemi ve sağlık çalışanları tarafından“dışlanmış”,“ötekileştirilmiş”, transseksüel kadın ve transseksüel erkeklerin cinsiyet geçiş ameliyatı süresince yaşadıkları ayrımcılıklara odaklanmaktadır. Çalışma yarı yapılandırılmış, derinlemesine görüşme ve katılımcı gözlemci tekniğine dayanarak, transseksüel kadın ve transseksüel erkeklerin sağlık çalışanları tarafından nasıl kurgulandıklarını incelemektedir. Bu bedenler sağlık sistemindeki ayrımcı politikalara, heteronormatif kurgulara ve modern devlet pratiklerine karşı nasıl bir duruş sergilemektedirler? Transfobik sağlık çalışanlarının davranışlarını nasıl deneyimlemektedirler? Cinsiyet geçiş sürecinde sağlığa erişim hakkını nasıl tahayyül etmektedirler? Bu sorular çerçevesinde bu tez, tıbbi otorite konumunda olan sağlık çalışanlarını, devletin transseksüel bedenlere müdahalesini ve cinsiyet değişim operasyonu sürecindeki deneyimleri iki taraflı analiz eder. Bu etnografik çalışma, sağlık çalışanları ile trans bedenlerin ilişkilerini incelemenin yanı sıra Türkiye'de var olan sağlık sektöründeki transfobiye karşı transseksüellerin sağlığa erişim hakkına katkı sunmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda bu tez, temel bir vatandaşlık hakkı olarak görülen sağlık hakkının transseksüellere nasıl ve hangi ölçüde ulaştığını irdeler.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the health system and the discrimination of transsexual women and men who are“excluded”,“marginalized”by the health workers during the period of sex change operation. Based on semi-structured, in-depth interviews and participant-observation with transsexual women and men, the research both explores the strategies developed by transsexuals in the context of health care system and tries to lay bare the constitution of transsexual bodies. How do these bodies constitute a challenge to the discrimination policies, to the heteronormative system and to modern political practices? How do they experience the attitudes of the health workers and how do they imagine the right of access to health care in the process of reassignment surgery. Asking such questions, this thesis analyzes both the attitudes of the health workers towards transsexuals and the way in which state apparatuses interfere with these bodies in a negative way especially in the process of the sex change operation. This ethnographic study examines the relationship between health care professionals and transsexuals, and it aims to expose the transfobia present in the Turkish health care system. Finally, this research aims to indicate how and at which level transsexuals can have an access to health care in Turkey.