The Alphabet of silence: An empirical investigation of the psychodynamics of non-verbal play in child psychotherapy
Sessizliğin alfabesi: Sözel olmayan oyun psikodinamikleri üzerine ampirik bir araştırma
  1. Tez No: 419089
  2. Yazar: EMİNE ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL HALFON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmanın amacı 5 yaşında olan, terapi odasında konuşmamayı tercih eden, fakat sözel olmayan oyunu ve bedensel hareketleri ile yoğun bir şekilde iletişim kuran Alex vakasını incelemektir. Alex'in bir yılı aşkındır devam eden psikodinamik yönelimli psikoterapi süreci, onun sözel olmayan davranışlarını sistematik bir şekilde anlamlandırmak için kantitatif ve kalitatif yöntemlerle değerlendirilmiştir. Çalışmanın kantitatif ayağında, vakanın davranışsal profili DSM yönelimli ölçeklerle değerlendirilmiş; terapi odasındaki davranışları ise terapi sürecinin farklı dönemlerinden seçilmiş 10 seans üzerinden psikodinamik yönelimli oyun terapisi ölçeği kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmanın kalitatif kısmında ise, 4 ay aralıklarla seçilmiş, terapi sürecindeki farklı süreçleri yansıtan 4 seans, Bebek Gözlemi Prensiplerine dayanarak deşifre edilmiş ve daha sonra bu seanslar tematik analize tabi tutulmuştur. Sonuçlar Alex'in, bebeklik dönemindeki -anneden ayrılma deneyimi gibi- erken dönem hassasiyetlerini tetikleyen durumlar ve ikizlik durumundan dolayı bağımsız bir kimlik gelişimi oluşturmada yaşadığı güçlükler nedeniyle, kendisini konuşmayarak ruhsal bir koza içinde tuttuğunu göstermektedir. Bu durumun, Alex'in, ebeveynlerinin hikayesindeki kuşaklararası aktarılan bazı örüntülerin mirasçısı olması ile pekiştiği düşünülmektedir. Son olarak, Alex'in terapi odasındaki sessizliğinin anlamları; terapistin klinik yönelimleri, teknik müdahaleleri, ve karşı aktarımsal deneyimleri üzerinden tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the case Alex, a five- year old boy who preferred to stay silent in the therapy room however communicated immensely through his non-verbal play behaviors and bodily gestures. His psychodynamic psychotherapy therapy process over one year was analyzed through various quantitative and qualitative methods in order to systematically study his non-verbal behaviors. In the quantitative part, DSM related measures were used to assess his behavioral functioning; as well as a psychodynamic play therapy instrument to assess his behaviors in the therapy room, through using 10 sessions belonging to different points of treatment. In the qualitative part, 4 sessions at four month intervals were analyzed through a close sequence analysis according to Infant Observation Principles to be further subjected to a systematic thematic analysis. Findings indicated that, Alex's silence provided a psychic cocoon developed due to early fragilities such as early separation from the mother, problems of creating a separate identity as a twin and being holder of the intergenerational transmission of parental history. The clinical aspects of his silence were also discussed in relation to the treating therapist's clinical choices, technical interventions and countertransference reactions.