Gender and imitation: A study on the embodiment of heteronormative identities
Toplumsal cinsiyet ve taklit: Heteronormatif kimliklerin bedenleşmesi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 419090
  2. Yazar: MEVLİDE PEYKER YALTIRIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELEN ANSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez, sosyal etkileşimler açısından toplumsal cinsiyetli bedenleşmeler sorununu, özellikle transgender bireylerin heteronormatif bir sosyal bağlamda tecrübe ettiklerinden yola çıkarak incelemeyi amaçlar. Buradan yola çıkarak bu araştırma/çalışma neden transgender bireylerin sosyal, kültürel ve tarihsel süreçlerde kurgulanmış heteronormatif toplumsal cinsiyet kategorilerine göre birer“taklit”olarak algılandığını göstermeyi ve sorgulamayı hedefler. Heteronormatif bir toplumda, toplumsal cinsiyetli bazı bedenleşme biçimlerinin yaygın olarak kabul edilmiş ve kurgulanmış normlara göre neden“uygunsuz”olarak görüldüğü ve toplumsal cinsiyetli habitus çerçevesinde neden bu bedenleşme biçimlerinin“doğru”olmadığı çalışmamın en temel sorunsallarını oluşturur. Görüşlerimi ve çalışmamı desteklemek amacıyla, kendini transgender olarak tanımlayan dört (4) bireyle görüşmeler gerçekleştirdim. Toplumsal cinsiyetli bedenleşmelerin sosyal, kültürel ve tarihsel alandaki inşalarını analiz etmek amaçıyla analitik sonuç çıkarma yöntemini kullandım. Röportajlardan ve röportajlar sırasında karşılaştıklarımdan elde ettiğim verilere dayanarak toplumsal cinsiyetli bazı bedenleşme biçimlerinin neden taklit olarak görüldüğünü sorunsalını araştırdım.
Özet (Çeviri)
This thesis intends to examine the question of gendered modes of embodiment from the perspective of social interactions, and more particularly from that of transgender individuals' experience in a heteronormative social context. Drawing from this, this research study aims at showing and questioning why transgender individuals are perceived as“imitations”within the socially, culturally and historically established heteronormative gender categories. The core problematic of my research study is the reason why some modes of gendered embodiments which are commonly not considered as appropriate to the gendered habitus do feel not“right”in a heteronormative society. In order to nourish my reflection and study, I have conducted interviews with four individuals who identify themselves as transgender. Analytic induction has been conducted in order to analyze the social construction of gendered embodiments and why some gendered embodiments are considered to be“imitations”through the data which these interviews and encounters have provided me.