Tevfik Fikret'in şiirlerinde inanç krizi ve buhran
Crisis of faith and melancholy in Tevfik Fikret's poems
  1. Tez No: 419091
  2. Yazar: AHMET TUĞLUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kriz kavramı özellikle Batı düşünürleriyle gündeme gelmiş ve başta Nietzsche olmak üzere bazı filozofların temel hareket noktası olmuştur. Çatışmadan daha kapsamlı ve derinlikli olarak belki de bir tür yaşam tarzını karşılayan kriz kavramı, tüm bileşenleri ile birlikte avangart bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunalmışlığın ve melankolinin verdiği sıkıntının halinin metne yansımış bir parçası şeklinde alternatif bir sığınma alanı olarak kriz kavramı gündeme gelmektedir. Kriz, çatışma, yabancılaşma, ötekileşme gibi birçok alt kavramı da bünyesinde barındıran çok yönlü ve çok temelli bir kavram olarak literatürde yer almaktadır. İnanç krizi ise kriz kavramı ekseninde daha çok dînî inanç krizini ifade etmektedir. İnanç krizi Tevfik Fikret'in şiirlerindeki tematik problemlerden birini oluşturmaktadır. Buhran kavramı da psikolojik temeli ağır basan bir duruma işaret etmekle birlikte, sanatkârın metin içindeki ruhsal birikimini ve derin bunalımını gösteren bir uyaran olarak da algılanabilir. Buhran, melankoli ile de yakın bir ilişki içerisindedir. Bu itibarla Tevfik Fikret'in şiirlerinde buhranın önemli bir metin içi anlam üretici olarak görülebileceğini söylemek gerekir. Bu çalışmada, Tevfik Fikret'in şiirlerindeki inanç krizi ve buhran söylemleri üzerinde durulmuş ve söz konusu söylemler üzerinde yorumsal bir eleştiri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of crisis especially has been brought to agenda with Western thinkers and it has become the focus point of some philosophers, foremost Nietzche. The concept of crisis that is broader and deeper than conflict probably meaning a kind of life style we confront as an avant-garde structure with all components. Crisis as an alternative refuge area becomes the main issue in the written form of depression and melancholy reflected into the text. Conflict stands in literature as multidirectional concept combining alienation, and othering. The crisis of faithin the area of concept of crisis figures religious belief crisis. The crisis of faith comprises one of thethematic problems in Tevfik Fikret's poems. Besides indicating a psychological issue the concept of depression can be perceived as a deepcrisis and a stimulus showing psychological problems of the poet in the text. Depression has a close relation with melancholy. We can say that depression in Tevfik Fikret's poems is a meaning manufacturer. The aim of this work is to find out Tevfik Fikret's faith crisis and depression and then interpret them.