Türkiye'de demir çelik sektörünün iktisadi analizi
Economic analysis of iron and steel industry in Turkey
  1. Tez No: 419135
  2. Yazar: MUHAMMED MERT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Demir çelik sektörü, dünya ekonomisini büyük ölçüde ve doğrudan etkilemektedir. Tüm ülkeler için ekonomik kalkınmanın dayanağı güçlü bir demir çelik sanayiine sahip olmaktan geçmektedir. Çünkü demir çelik sektörü birçok endüstriyel alana girdi sağlamaktadır. Dolayısıyla birçok alana girdi sağlayan bir sektör, ne kadar güçlü olursa ona bağlı olan diğer sektörlerde o kadar güçlenecektir. Ayrıca güçlü bir demir çelik sektörü, diğer sektörler için hızlı ve daha ucuz girdi temini avantajı sağlamaktadır. Ulusların gelişmişlik düzeyi önceleri kişi başına ham demir çelik tüketim miktarıyla ölçülmekteydi. Fakat günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte ham çelik tüketimi kadar nihai çelik tüketimi de önem kazanmıştır. Dünyada ham ve nihai çelik tüketim değerleri ilerleyen bölümlerde incelendi ve inceleme sonucu hem ham hem de nihai çelik üretim ve tüketim miktarlarının sürekli artış gösterdiği gözlenmiştir. Dolayısıyla gerek artan nüfus gerekse gelişen teknolojiye bağımlı olarak, demir çelik ürünlerine olan talep giderek artmaktadır. Sürekli tüketimi artan demir çelik sanayi ürünleri, gün geçtikçe insan hayatının vazgeçilmezi haline gelmeyi başarmıştır. Gelişen teknolojiyle birlikte zaman içinde değişiklik gösteren tüketici taleplerini karşılamak için, sektör çok parçalı bir yapıya bürünmüştür. Demir çelik sektöründe mevcut üretim sistemini değiştirmenin ve sektöre yeni giriş maliyetlerinin çok yüksek olmasından dolayı, oluşan parçalı yapıyla baş edebilmek için sektörde birleşmeler ve şirket evlilikleri gerçekleşmiştir. Sektörde hızla artan tüketici talebine bağımlı olarak önceleri çelik fiyatlarında artışlar görülse de zaman içerisinde üreticilerin mevcut karlılığı görüp kapasitesini artırma eğilimine gitmesi rekabeti artırmış ve fiyatların düşmesine sebep olmuştur. Fiyatlarda yaşanan düşüşün üretimi etkilememesi için özellikle 2008 sonrası üreticiler, mal farklılaştırmasına gitmiş ve piyasaların uzun mâmüle doyması sonucu yassı ve vasıflı ürün üretimine yönelmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Iron and steel industry, affects the world economy directly and greatly. The basis for economic development for all countries is having a strong steel industry. Becasue the iron and steel sector is providing inputs for many industrial areas. Therefore, a sector which is providing inputs for many industrial areas, how strong it will be, the other sectors which are depending on it will be as strong as it is. Also, a strong iron and steel sector, provides advantage on cheaper and faster input supply for the other sectors. The level of development of nations previously been measured by consumption of crude steel per capita. But today, with evolving technology consumption of finished steel has gained importance as consumption of crude steel. In the following sections, the World crude and finished steel consumption values and encountered tables showed that crude and finished steel consumptions are increasing continuously. Hence, the demand for iron and steel products is increasing depend on growing population and evolving technology. Constantly increasing consumption of iron and steel industry products has managed to become indispensable for human life, everyday. By the developing technology, by the time the industry has taken a very fragmented structure to meet consumer demand which is changing over the time. Because of changing existing production systems and due to the very high costs of newly entry to industry, in the iron and steel industry mergers and acquisitions and takeovers took place to cope with fragmented structure. Previously, although steel prices were increasing depending on the rapidly growing consumer demand in the sector, by the time competition has increased and prices has decreased because of current profitability on the sector has seen by producers and they have increased their production capacity. In order to do not affected by the decreased prices, the producers chose to product differentiation and couse of demand is getting low for long products in the market, producers have turned to produce flat and special steel products, especially after 2008.