Müzik dersi ile ilgili alınan Talim ve Terbiye kurul kararları
Decrees of Council of Education and morality regarding music lessons
  1. Tez No: 419136
  2. Yazar: PELİN ÇELENK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR ÖZTOSUN ÇAYDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Milli Eğitim Bakanlığının bilimsel danışma ve karar organı olan Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, eğitim sistemi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Değişiklikler, yenilikler düzeltmeler bakımından tüm eğitim alanları için alınan kararların yeri ve değeri ortadadır. Bu bağlamda araştırmada, 1990-2011 yılları arasında Talim Terbiye Kurulu Başkanlığınca alınan müzikle ilgili kararların incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemi kullanılmış, veriler doküman analizi yolu ile toplanmış ve yorumlanmıştır.Araştırmanın genel sonuçlarına göre, 20 yılda toplam 5959 karar alındığı ve bu kararların 306'sının müzik ile ilgili olduğu belirlenmiştir. İncelenen yıllarda 1990 yılında müzik ile ilgili herhangi bir kurul kararı alınmadığı ve en çok kararın da 2006 yılında alındığı belirlenmiştir. Bu sonuçların, Eğitim programlarına dair inceleme yapanlara, müzik eğitim tarihi çalışanlara, müzik eğitimcilerine, Milli Eğitim Müzik Öğretim Programları konusunda araştırma yapanlara, genel müzik eğitimi çerçevesinde alınan kararların müzik dersine olan etkisi konusunda araştırma yapanlara kaynak oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Head Council of Education and Morality, which is the scientific advisory and decision making body of Ministry of National Education, occupies an important place for the system of education. The value of the decrees in terms of amendments, innovations and reforms for all fields of education is obvious. In this sense, it is aimed in this research to examine the decrees regarding music which are published by the Head Council of Education and Morality between the years 1990-2011. In research, qualitative research method is used; the data is collected by means of document analysis and is commented.According to the general results of the research, it is determined that 5959 decrees are published in 20 years and 306 of these decrees are related to music. It is determined that there is not any decree published regarding music in the year 1990 and most of the decrees are published in 2006. It is thought that these results will build up a valuable source for; the ones who are doing research on educational programs and National Education Music Institution Programs, who are studying history of music education as well as music educators, who are doing research on the effects of decrees published pursuant to general music education on music lesson.