Ahlât-ı erbaa ve edebiyatta işlenişi
Ahlat-i erbaa and prossesing in littreture
- Tez No: 419139
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ELİAÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
?Ahlât-ı Erbaa ve Edebiyatta İşlenişi? başlıklı bu çalışmada, adı geçen teorinin ayrıntılı incelenmesi bütün olarak ele alınmıştır. Seçilen şairlere ve tıp kitaplarına göre tasnif edilmiştir. Elde edilen bilgiler teorinin on üç unsuru, benzerlikleri ve farklılıklarıyla gruplandırılmıştır.Eski Türk şiirinde adı geçen teoriyle ilgili en çok üzerinde durulan unsur sevdadır. Diğer unsurlar şairlere göre farklılıklar göstermektedir.Çalışmada ahlât-ı erbaa ile ilgili bilgi verildikten sonra şairlere yansıması ele alınmıştır. Teorinin on üç bölümü ayrı başlıklar halinde incelenmiştir. Ana metinde ise üç eser ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir, teori tablosuna uyumları ve farklılıkları belirtilmiştir.Çalışmanın sonunda ahlât-ı erbaa teorisine göre ana metindeki eserlerin çizelgeleri, bu metinlerden yapılan çeviri ve çizimler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study titled Ahlât-ı Erbaa and prossesing in littreture, detailed examination of the theory mentioned was handled as a whole. It was organised aceording to the chosen poets and the medicine books. The obtained informations were classified according to the similarities and differences of the thirteen facts of the theory.In the old Turkish poems, the most discussed aspect is the love. The others differ from writers to writers. After giving information about âhlat-ı erbaa (in this study) the reflection of poets was examined. The thirteen parts of the theory were examined seperately. In the main text three works were studied detaliedly and their harmony and differences were determined according to the theory chart. At the and of the study the tables in the main text editing according to the âhlat-ı erbaa theory translations from the text and some drovrings were given.