Yoksulluğun azaltılmasında mikrokredi uygulaması: Kırıkkale örneği
Application of microcredit in reducing poverty: Kırıkkale example
- Tez No: 419193
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SITKI YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı,Kırıkkale'de özellikle yoksul kadınlara mikrokredi vererek, kadın yoksulluğunun etkilerini azaltmayı amaçlayan Türkiye Grameen Mikrokredi Programı'nın Kırıkkale'deki faaliyetlerini incelemektir. Bu çalışmada ayrıca, kullanılan kredinin sosyal, ekonomik ve kültürel etkileri, yoksulluğu azaltma hususundaki faydası nicel ve nitel açılardan analiz edilmeye çalışılmıştır.Türkiye'de yoksulluğu azalmaya yönelik uygulanan sosyal politikalar değerlendirildiğinde, Türkiye Grameen Mikrokredi Projesi (TGMP) kapsamında Türkiye'de ilk defa 2003 yılında uygulanan ve Kırıkkale'de 2010 yılında uygulamaya konulan projenin yararlanıcıları yoksul kadınlar olması bakımından dikkat çekicidir. Bu çalışmada saha çalışması olarak mülakat tekniği kullanılmıştır. Kırıkkale Mikrokredi Ofisi yöneticileri ve kredi kullanıcıları ile yüz yüze mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre; eğitim ve gelir düzeyi göreli olarak düşük olan ve çoğunluğu ev kadını olan kredi kullanıcıları bu sistem sayesinde büyük ölçüde yoksullukla mücadelede başarılı olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the activities of Turkey Grameen Microcredit programme of Kırıkkale province in Kırıkkale, which aimed at reducing the effects of women poorness by providing microcredit to poor women. Also, in this study it is aimed to analyse effects of this credit on social and cultural and benefits of the credit about reducing the poverty by quantitative and qualitative respects.When the social politics which were applied to reduce the poverty examined, the beneficiaries of Turkey Grameen Microcredit Project (TGMP) which was first applied in 2003 and implemented in Kırıkkale in 2010 are poor women and so it is remarkable. In this study interview technique was used as a course work. Face to face interviews were conducted with Kırıkkale Microcredit Office managers and with users. According to research findings; The users of credits are generally housewives whose income and education level are low. Thanks to this system they have been largely successful at struggling against poverty.