Çorum ili Mecitözü ilçesi Kuyucak köyü ağzı
- Tez No: 419194
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Yapılan bu çalışma Çorum ili Mecitözü ilçesi Kuyucak Köyü Ağzını temel almaktadır. Tez ?Giriş?, ?İnceleme?, ?Sonuç?, ?Kaynakça?, ?Metinler? ve ?Sözlük? kısmından oluşmaktadır. ?Giriş? bölümünde Çorum ili Mecitözü ilçesi Kuyucak Köyü?nün tarihi, köyün coğrafi ve etnik yapısı hakkında bilgiler verilmiştir. ?İnceleme? kısmında Çorum ili Mecitözü ilçesi Kuyucak Köyü Ağzı?nın fonetik ve morfolojik yapısı incelenmiş; başlıklar örneklerle desteklenmiştir. ?Sonuç? kısmında Çorum ili Mecitözü ilçesi Kuyucak Köyü Ağzı?nın önemli görülen fonetik ve morfolojik özellikleri verilmiştir. ?Kaynakça? kısmında tez için yararlanılan eserlerin künyeleri belirtilmiştir. ?Metinler? kısmında kişilerden derlenen metinler transkripsiyon alfabesiyle yazılmıştır. ?Sözlük? kısmında ise Çorum ili Mecitözü ilçesi Kuyucak Köyü Ağzı?ndan toplanan metinlerde geçen, sözlük maddesi oluşturabilecek nitelikte kelimeler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is comprised of accents of Kuyucak village, Mecitözü in Çorum. The thesis consists of `Introduction?, `Research? , `Conclusion?, `Bibliography? , `Texts? and `Dictionary? sections. Along with the information about the history of Kuyucak village (in Mecitözü, Çorum) in section of `Introduction?, the information about the geography of the region and ethnics of the region have been mentioned. In `Research? part, phonetic and morphological structure of the accent of the village Kuyucak (in Mecitözü, Çorum) were investigated; the topics were supported with the examples. In the part of `Conclusion? the most important phonetical and morphological features of Kuyucak village, Mecitözü in Çorum were stated. In `?Referance?? part the identification of Works used for thesis were described. In the section of `Text?, the texts which were compiled from the local people have been written in transcription alphabet. In `Dictionary? part the words which were collected from Kuyucak village (in Mecitözü, Çorum) dialects that has quality to form a dictionary item were described.