Çalışma sermayesi yönetimi ve firma performans göstergeleri arasındaki ilişkinin BİST imalat sektöründe araştırılması
An investigation of the relationship between working capital management and firm performance indicators in manufacturing sector quoted on Borsa Istanbul
- Tez No: 419208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHSİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Yatırımcılar ellerindeki tasarruflarını kendilerine en yüksek getiriyi sağlayacak yatırım araçlarına yönlendirmek istemektedir. Bunun için de ihtiyaç duydukları en önemli kaynak“bilgi”dir. Firma analizi için muhasebe temel kavramlarına, muhasebe ilkelerine, standartlarına ve politikalarına uygun finansal bilgiye ihtiyaç bulunmaktadır. İşte bu finansal bilginin belirli bir raporlama sistemi tarafından üretilmiş ve denetim süzgecinden geçirilmiş olması gerekmektedir. Günümüz ticari hayatındaki rekabet, işletmelerin sahip oldukları varlıkları yukarıda bahsedilen finansal bilgi doğrultusunda etkin olarak kullanmasını gerektirmektedir. Çalışma sermayesi yönetimi olarak adlandırılan, gün geçtikçe önemi daha da artan varlık yönetimi faktörü, işletme için kritik öneme sahip varlıklardan başta stoklar olmak üzere alacaklar, nakit ve benzerlerinin bir bütün olarak etkin bir şekilde yönetilmesini gerektirmektedir. Bu doğrultuda yatırımcıların kararlarına yardımcı olmak amacıyla 2000-2014 yılları aralığında BIST imalat sektörüne kayıtlı 131 firmanın firma değeri göstergelerine finansal tablo oranlarının etkisi incelenmiştir. Stok yönetimiyle ilgili oranlar başta olmak üzere likidite, faaliyet, borçluluk vb. oranların firma değeri, piyasa değeri/defter değeri, hisse başı kâr ve net kâr marjı bağımlı değişkenleri üzerindeki etkisi çalışmanın ele alındığı dönemdeki önemli finansal olaylar dikkate alınarak analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda kullanılan modellerde bağımsız değişken olarak kullanılan finansal oranlar değişiklik gösterse de genel olarak firma değerini etkilediği sonucuna varılmıştır. 15 yıllık tüm dönem dikkate alındığında firma değerini bağımlı değişkenini likit oran haricinde diğer tüm bağımsız değişkenlerin; piyasa değeri/defter değeri oranını net satışlar haricinde diğer tüm bağımsız değişkenlerin; hisse başı kâr bağımlı değişkenini stok devir hızı haricinde diğer tüm bağımsız değişkenlerin; net kâr marjı bağımlı değişkenini ise likidite, faaliyet oranlarıyla birlikte toplam varlıkların ve kaldıraç gibi tüm değişkenlerin anlamlı olarak etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Investors would like to conduct their savings in hand to provide the highest return for them. The most important resource they need for this is“knowledge”. For financial analysis of firms, they need appropriate financial information harmony with the basic concepts of accounting, accounting principles, standards and policies. This financial information need to be produced by a specific reporting system and must be passed through the auditing processes. Today's commercial competition requires an effective use of assets owned by the company in accordance with financial information above mentioned. An asset management factor which is called working capital management has greater importance day by day. This factor requires an efficient way to manage as a whole, inventory, receiavables, cash and equivalents. In this context, financial ratio relation of 131 firms have been examined to help the decision of investors in the manufacturing sector registered the BIST within the years of 2000-2014. Mainly related to inventory management liquidity ratios, activity, indebtedness ratio effect to the ratio of enterprise value, market value / book value, in profit per share and net profit margin have been discussed considering important financial events in the study period. In this study, it is concluded that the financial ratios affect firm value even though the variables vary in different study models. Considering the whole 15 years period, it has seen that all independent variables excluding liquid ratio affect the firm value, all independent variables except net sales affect market value/book value, all independent variables except inventory turnover rate affect profit per share and finally all independent variables including liquidity, turnover ratios with total assets and financial leverage affect net profit margin.