Determining the importance of sustainable supply chain management and its contribution to competitive advantage of logistic firms
Sürdürülebilir tedarik zinciri yönetiminin önemi ve lojistik firmalarının rekabetçi avantajına katkısı
- Tez No: 507781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE CAMGÖZ AKDAĞ, DOÇ. DR. JAFAR REZAEI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Today as never before, there is considerable attention and concern over environmental and ecological issues. Social, economic and environmental aspects of every enterprise have drawn the attention of managers and public. Business practices regarding sustainability are gaining growing attention and the applicable initiatives lead to competency for firms. Considering the role of competitive strategies for implementing the sustainability initiatives requires deep Investigation from both Industry and academic level. The intensified competition among the organizations to become global and environmental friendly, causes supply chain managers to contemplate a group of elements upstream and downstream side of the of their supply chain. Recognition of sustainable supply chain management enforces firms to contemplate SSCM as an excellence flag to maximize the profit level, manage the risk possibility and reach an outstanding brand image. Sustainable supply chain management is defined in literature as“The creation of coordinated supply chains through the voluntary integration of economic, environmental, and social considerations with key inter-organizational business systems designed to efficiently and effectively manage the material, information, and capital flows associated with the procurement, production, and distribution of products or services in order to meet stakeholder requirements and improve the profitability, competitiveness, and resilience of the organization over the short and long-term”. SSCM's target is to distribute enhanced quality level of products and services while increasing efficiency, customer satisfaction, waste and cost reduction and act environmental-friendly. Previous studies are mainly focused on investigating the role of operational tools that can improve environmental performance of the firms. There is a need to increase the understanding of the relationship between competitive strategies and sustainable supply chain management initiatives Furthermore, recent literature implies that shippers' demands for environmental-friendly logistics services are also increasing. Although the green supply chain management field has been rapidly evolving for the past 20 years, there still exists significant necessity for further development. In this research, based on the delineated characteristics and attributes of SSCM, the final objective would be to specify the most contributing factors of social, economic and environmental pillars of sustainable supply chain management and figure out how these would prepare the prerequisite for competitive advantage to the firms. Through the comprehensive literature review, it has been tried to figure out the most and highly cited indicators of sustainability pillars. There was a vast amount of indicators mentioned for each pillar of sustainability through the supply chain management literature, which are presented later with their related references. It has been tried to select the most pertaining and effective indicators, which will elaborate the importance of sustainability initiatives. A preset of indicators were prepared for each pillar of SSCM and later these indicators were discussed with expert logistic consultants and practitioners. The final set of indicators are prepared considering feedbacks from expert and scholars in supply chain and logistics field. Beside this the most common and efficient competitive strategies which are highly mentioned by studies through the last years are investigated. From all these studies, the highly cited competitive strategies are those which are introduced by Porter , namely as cost leadership strategy and differentiation leadership strategy. In this research, cost leadership and differentiation strategies are selected as two main categories of competitive strategies which are implemented by firms. Then three pillars of sustainability are classified considering two competitive strategies. Social and environmental initiatives of sustainability are categorized as differentiation strategies and economic initiatives of sustainability are categorized as cost leadership strategy. Differentiation strategies are explained as the initiatives or actions which are implemented to offer a unique product or service. Considering the defined purpose of differentiation strategy, the social and environmental initiatives which are taken into account by firms while designing to make their supply chain more sustainable could offer their customers a unique type of service, which will in turn improve their brand image, customer satisfaction level and eventually competitiveness in the market. Cost leadership strategies are defined as the tremendous effort which is shown by organizations in lowering their costs. Regarding this definition economic initiatives of sustainability are pertaining to any actions or plans which could lower the expenses of organization's operations. It is necessary to mention that in some cases implementation of sustainability initiatives might increase the costs of organizations at first point but in long term this will result in saving additional cost for organizations. For instance, green building and fuel-efficient cars are two cases which requires initial investment by firms which in long-term would control fuel consumption level and lower the allocated budget amount for such expenses. Considering the nature of the research and the diversity of indicators for assessment, a multi-criteria decision making method is selected as the methodology approach of this research project. Since there was no secondary data available for this research the primary data is collected through questionnaire. The questionnaire is prepared in two language, Turkish and English via google forms. The questionnaire is distributed to mainly two group of respondents, which were experts (scholars) and industry people. The experts were including the academicians with expertise in sustainability, logistics and supply chain management and logistics consultants. The industry group of respondents were including, logistic practitioners, supply chain managers, retailers, shippers and logistics managers. The questionnaire is distributed via email, phone call, face to face interview and LinkedIn contacts. Through LinkedIn it has been tried to contact the related people who has experience in logistics and supply chain management investigating their profile and written experiences. Beside this, the international logistics and service provider companies in Istanbul are contacted to inquire for their cooperation in our data collection process.The implemented methodology is a multi-criteria decision making method which is called Best Worst Method. The method is firstly defined by Rezaei, and has been applied to many research since 2015. The defined indicators for each pillar of sustainability are received their weights which are calculated based on the collected information from respondents via questionnaires. Then considering these weights the indicators are prioritized and their importance level is elaborated from market and firm point of view. The comparison analysis among these factors and their achieved weights is implemented and explained in chapter four of this research. These results are useful for firms and organizations which are seeking to figure out which indicators have the higher level of importance. In order to the point that there is a vast amount of indicators for sustainability measures, it is crucial to figure out the most influencing and applicable indicators for organization. The different level of importance of indicators which could be applied to improve sustainability performance of firms necessitates that organizations must investigate on the most pertaining indicators for their organizations. The results of this research project elaborates the existing doubts and concerns from market point of view while assessing their suppliers or service providers. Deliberation of these requirements from market side, would clarify the most efficient and applicable initiatives, so the organizations could chose precisely about their strategies and investments. The study would also delineate the importance of competitive advantages which are the result of sustainability initiatives that protects and improves firm's position in the competing market.
Özet (Çeviri)
Bugün hiç olmadığı kadar, çevresel ve ekolojik konular üzerinde kayda değer bir ilgi ve endişe bulunmaktadır. Her işletmenin sosyal, ekonomik ve çevresel yönleri yöneticilerin ve kamuoyunun dikkatini çekmiştir. Sürdürülebilirliğe ilişkin iş uygulamalarına olan ilgi giderek artmakta ve uygulanabilir girişimler firmaların yetkinliğine öncülük etmektedir. Sürdürülebilirlik girişimlerinin uygulanmasına yönelik rekabetçi stratejilerin rolü göz önünde bulundurulduğunda, hem endüstriyel hem de akademik derin bir araştırma yapılması gerekmektedir.Organizasyonlar arasında küresel olma ve çevre dostu hale gelme rekabetinin artması, tedarik zinciri yöneticilerinin tedarik zincirinin aşağı ve yukarı akışları boyunca bir grup unsuru düşünmelerine neden olmaktadır. Sürdürülebilir tedarik zinciri yönetiminin tanınması, firmaların Sürdürülebilir Tedarik Zinciri Yönetimi'ni kar seviyesini en üst düzeye çıkarmak, risk olasılığını yönetmek ve olağanüstü bir marka imajına ulaşmak için bir mükemmellik bayrağı olarak tasarlamasını zorunlu kılmaktadır. Sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimini şöyle tanımlamıştır:“Ürünlerin tedariki, üretimi ve dağıtımı ile ilgili malzeme, bilgi ve sermaye akışlarını verimli ve etkin bir şekilde yönetecek şekilde tasarlanan temel örgütler arası iş sistemleriyle ekonomik, çevresel ve sosyal konuların gönüllü olarak bütünleştirilmesi yoluyla koordine edilmiş tedarik zincirlerinin oluşturulması veya paydaşların ihtiyaçlarını karşılamak ve kısa ve uzun vadede kurumun karlılığını, rekabet gücünü ve esnekliğini geliştirmek için yapılan hizmetlerdir.”Sürdürülebilir Tedarik Zinciri Yönetimi yüksek kalitede ürün ve hizmet dağıtımı ile verimliliği ve müşteri memnuniyetini artırmayı, atık ve maliyeti azaltmayı ve çevre dostu olmayı hedefler. Yapılan çalışmalar ağırlıklı olarak firmaların çevresel performansını artırabilecek operasyonel araçların rolünü araştırmaya odaklanmıştır. Rekabet stratejileri ile sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimi girişimleri arasındaki ilişkinin anlaşılmasını arttırmaya ihtiyaç vardır. Ayrıca, yakın zamandaki literatür araştırması, sevkiyatçıların çevre dostu lojistik hizmetleri taleplerinin de arttığını göstermektedir. Yeşil tedarik zinciri yönetimi alanı son 20 yıldır hızla gelişmesine rağmen, daha fazla gelişme için hala önemli bir ihtiyaç bulunmaktadır. Literatür taramasında da değinildiği gibi, çevresel izleme ve Yeşil Tedarik Zinciri Yönetimi ile işbirliğine dayanan diğer yaklaşımlar arasında önemli farklılıklar bulunmaktadır. Mevcut çalışmalarda her iki uygulama türünü de dikkate alan bir azınlık olduğu açıktır .Dahası, çevre sorunlarına karşı kamu bilincinin artması, yöneticilerin kendi ürünleri ve üretim süreçlerinde çevresel sorunlarla başa çıkmalarını zorunlu kılmıştır. Organizasyonlar, Sivil Toplum Kuruluşları, devlet kurumları, işçiler ve son müşteriler de dahil olmak üzere çeşitli paydaşlardan gelen çevresel konulara ilişkin bir grup soruşturma ile karşı karşıyadır. Rekabetçi tedarik zinciri yönetimi, firmaların pazarda rekabetçi kalması için zorunlu bir ön şarttır, çünkü rekabet kuruluşlar arasında değil, tedarik zincirleri içinde yer almaktadır. Birçok ve çeşitli paydaşların artan baskısı, örgütlerin faaliyetlerinin ekonomik, çevresel ve sosyal yönlerini ele almalarına neden olmuştur. Bu durum, sürdürülebilirlik kavramının önemine ve bununla ilgili uygulamalara yol açmaktadır. Sürdürülebilirlik, (WCED, 1987), geleceğin nesillerinin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilme yeteneğinden ödün vermeden, bugünün ihtiyaçlarını karşılayacak kaynaklardan yararlandığı şekilde tanımlanmaktadır. İşletmelerde sürdürülebilirlik için sekiz tanım kategorize edilmiştir. Literatürde iş dünyasındaki sürdürülebilirliğin özellikleri şu şekilde belirlenmiştir: ekonomik odak, çevresel odak, sosyal odak, paydaş odak, gönüllü odaklılık, esneklik ve uzun vadeli odaklanma. Tedarik Zinciri Yönetimi'nin temel özellikleri, akış odağı, koordinasyon odağı, paydaş odak noktası, ilişki odağı, değer odağı, verimlilik odağı ve performans odağı olarak tanımlanmaktadır. Sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimi kavramı, bu tüm ilgili unsurlarla birlikte kabul edilmelidir. Sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimi (SSCM) ve yeşil tedarik zinciri yönetimi (GSCM) kavramı ortaya çıktığı ve yazarların dikkatini çektiği için, her bir kavramın kesin tanımını netleştirmek için bazı araştırmalar yapılmıştır. Bu çalışmada, Sürdürülebilir Tedarik Zinciri Yönetimi'nin belirlenmiş özelliklerine dayanarak, nihai hedef sürdürülebilir tedarik zinciri yönetiminin sosyal, ekonomik ve çevresel özelliklerinin en çok katkıda bulunan faktörlerini belirlemek ve bunların firmalara rekabet avantajını nasıl sağlayacağını ortaya koymaktır. Yapılan kapsamlı literatür çalışması ile, en fazla atıf alan, sürdürülebilirliğin önemli kişilerinin göstergeleri ortaya çıkmıştır. Tedarik zinciri yönetimi literatüründe yer alan sürdürülebilirliğin belirtilmiş olan birçok göstergesi ileride ilgili referanslarla sunulmuştur. Sürdürülebilirlik inisiyatiflerinin önemini vurgulayacak en doğru ve etkili göstergeler seçilmeye çalışılmıştır. Sürdürülebilir Tedarik Zinciri Yönetimi'nin her bir ayağı için, önceden göstergeler hazırlanmış ve daha sonra bu göstergeler uzman lojistik danışmanları ve uygulayıcıları ile tartışılmıştır. Son gösterge seti, tedarik zinciri ve lojistik alanındaki uzman veakademisyenlerden alınan geri bildirimler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Bunun yanı sıra, son yıllarda yapılan çalışmalarla en çok dile getirilen en yaygın ve verimli rekabet stratejileri araştırılmıştır. Tüm bu çalışmalardan en çok atıf alan rekabet stratejileri Porter tarafından maliyet liderliği ve farklılaştırma liderliği olarak adlandırılmıştır. Bu araştırmada, maliyet liderliği ve farklılaşma stratejileri, firmalar tarafından uygulanan iki ana strateji kategorisi olarak seçilmiştir. Daha sonra, bu iki rekabetçi strateji göz önünde bulundurularak sürdürülebilirliğin üç ayağı sınıflandırılmıştır. Sürdürülebilirliğin sosyal ve çevresel inisiyatifleri farklılaşma stratejileri olarak ve sürdürülebilirliğin ekonomik inisiyatifleri maliyet liderliği stratejileri olarak kategorize edilmiştir. Farklılaşma stratejileri, benzersiz bir ürün veya hizmet sunmak için uygulanan girişimler veya eylemler olarak açıklanmaktadır. Farklılaşma stratejisinin tanımlanmış olan amacını göz önünde bulundurarak, tedarik zincirlerini daha sürdürülebilir hale getirmek için tasarlarken firmaların göz önünde bulundurdukları sosyal ve çevresel insiyatifler, müşterilerine benzersiz bir hizmet türü sunacak, bu da marka imajını ve müşteri memnuniyetini geliştirerek aynı zamanda pazardaki rekabet avantajını da artıracaktır. Maliyet liderliği stratejileri, kuruluşların maliyetlerini düşürmede gösterdikleri muazzam çaba olarak tanımlanmaktadır. Bu tanımdan yola çıkılarak, sürdürülebilirliğin ekonomik inisiyatifleri, kurumun faaliyetlerinin giderlerini azaltabilecek herhangi bir eylem veya planla ilgili olduğu söylenebilir. Bazı durumlarda, sürdürülebilirlik inisiyatiflerinin uygulanmasının, kuruluşların maliyetlerini ilk noktada artırabileceğini belirtmek gerekir, ancak uzun vadede bu, kuruluşlar için ek maliyet tasarrufu sağlayacaktır. Örneğin, yeşil bina ve yakıt tasarruflu araçlar, uzun vadede yakıt tüketimi seviyesini kontrol edebilecek ve bu harcamalar için tahsis edilen bütçe miktarını düşürebilecek firmaların ilk yatırımını gerektiren iki durumdur. Araştırmanın niteliği ve değerlendirme için göstergelerin çeşitliliği göz önüne alındığında, bu araştırma projesinin metodoloji yaklaşımı olarak çok kriterli bir karar verme yöntemi seçilmiştir. Bu araştırma için ikincil veri bulunmadığından, birincil veriler anket yoluyla toplanmıştır. Anket, Google formları aracılığıyla Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde hazırlanmıştır. Anket, çoğunlukla akademisyen ve endüstri uzmanı olan iki katılımcı grubuna dağıtılmıştır. Akademisyenler, sürdürülebilirlik, lojistik ve tedarik zinciri yönetimi konusunda uzmanlığa sahip olan kişilerden seçilmiştir. Ankete katılan endüstri grubu ise lojistik danışmanları, lojistik pratisyenleri, tedarik zinciri yöneticileri, perakendeciler, sevkiyatçılar ve lojistik yöneticilerini kapsamaktadır. Anket, e-posta, telefon görüşmesi, yüz yüze görüşme ve LinkedIn iletişimiyle dağıtılmıştır. LinkedIn kullanarak, lojistik ve tedarik zinciri yönetiminde araştırma yapan ve yazılı deneyimleri ilgili kişilerle iletişim kurmaya çalışılmıştır. Bunun yanı sıra, veri toplama sürecinde işbirliği yapabilmek için İstanbul'daki uluslararası lojistik ve servis sağlayıcı firmalarla bağlantıya geçilmiştir. Uygulanan metodoloji, Best Worst Method olarak adlandırılan çok kriterli bir karar verme yöntemidir. Yöntem ilk olarak Rezaei, tarafından tanımlanmıştır ve 2015'ten beri birçok araştırmaya uygulanmıştır.Sürdürülebilirliğin her bir ayağının tanımlanmış göstergelerine, anket yoluyla katılanlardan toplanan bilgilere dayanılarak hesaplanan ağırlıklar verilmiştir. Daha sonra bu ağırlıklar göz önünde bulundurularak göstergelere öncelik verilmiş ve bunların önem düzeyi piyasa ve firma bakış açısından detaylandırılmıştır. Bu sonuçlar, hangi göstergelerin daha yüksek öneme sahip olduğunu bulmaya çalışan firmalar ve kuruluşlar için yararlı olmuştur. Sürdürülebilirlik önlemleri için çok miktarda göstergelerin olduğu noktadan hareketle, organizasyon için en etkili ve en uygulanabilir göstergeleri belirlemek çok önemlidir. Firmaların sürdürülebilirlik performansını arttırmak için uygulanabilecek göstergelerin farklı düzeydeki önemi, kuruluşlarının en uygun göstergelerini araştırmak zorunda kalmasını gerektirmektedir. Bu araştırma projesinin sonuçları, tedarikçileri veya hizmet sağlayıcılarını değerlendirirken mevcut endişeleri piyasa bakış açısından detaylandırmaktadır. Bu gereksinimlerin pazar tarafından düşünülmesi, en verimli ve uygulanabilir girişimleri açıklığa kavuşturacak, böylece kuruluşlar stratejilerini ve yatırımlarını tam olarak seçebileceklerdir. Çalışma aynı zamanda firmanın rakip pazardaki konumunu koruyan ve geliştiren sürdürülebilirlik inisiyatiflerinin sonucu olan rekabet avantajlarının önemini de açıklayacaktır.