Osmanlı müelliflerine göre 93 Harbi'nin kaybedilme sebepleri
The reasons behind defeat of Ottoman Empire in Russo - Turkish War (1877 - 1878) according to Ottoman authors
- Tez No: 419217
- Danışmanlar: DR. MEHMET BEŞİKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Osmanlı-Rus savaşları arasında en önemlilerinden biri sayılan 93 Harbi, bugün hala askeri tarih araştırmaları açısından elzem bir konudur. Babıali için önemli sonuçlar doğurmuş bu harp üzerine belgeler üzerinden yapılmış araştırmalar olsa da dönemin müelliflerinin kaleme aldığı hatıra ve eserler yeterli ölçüde değerlendirmeye tabii tutulmamıştır. Bu çalışma 93 Harbi üzerine 1878-1928 arası kaleme alınan seçme hatıralar ve döneme ait araştırma eserlerin incelenmesi yoluyla, Osmanlı literatürüne göre harbin kaybedilme sebeplerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Özellikle savaştan yaklaşık yirmi beş otuz yıl sonra, II. Abdülhamid'in sansür yıllarının sonlarına gelirken artan bu eserlerin siyasi açıdan da anlamı olduğunu belirtmek gerekir. Tanzimat Dönemi sonrası Osmanlı İmparatorluğu'nda bir görüşe göre harp tarihine artan ilginin bir sonucu olarak, başka bir görüşe göre ise mektepli subayların kendilerini aklama ve savaşa dair kendi yorumlarını sunma isteğiyle harp neşriyatında artış görülmüştür. Özellikle 1877-1878 Osmanlı- Rus Harbi'ni takiben bu artış II. Meşrutiyete dek devam etmiştir. Bu çalışmada bu önermeler incelenmekte ve üçüncü bir tez olarak, askerlerle birlikte eser kaleme alan sivillerin de katkıda bulunduğu bu literatürün bir motivasyonunun da harp üzerinden sistem eleştirisi yapma ihtiyacı olduğu önermesi ortaya koyulmaktadır. Bu bağlamda harp üzerine kaleme alınan sivil ve asker hatıraların, keza siyasi duruşları sebebiyle sürülen sivil araştırmacıların eserleri, harbin seyri ve Osmanlı İmparatorluğu'na etkileri bakımından da incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Considered to be one of the most important Ottoman-Russian War, 93 War today is still a crucial issue in terms of military history research. While there are researches about this war which it had caused important results for Babıali, massively based on archives; the memoirs and works of post writers has not been investigated enough. This study aims to reveal the causes of the war lost by examining 1878-1928 penned memoirs and works according to Ottoman literature. Especially after about twenty-five, thirty years of war, while the end of the year increasing censorship on politically Abdulhamid II., these works must be noted that the meaning. In the Ottoman Empire, according to an opinion, as a result interest on the history of warfare, according to another opinion Pashas' necessity about voluntarily submit their comment and prove themselves, there was a increase after the Tanzimat period on penned memoirs and works about war had seen. Especially, this increase followed the 1877-1878 Ottoman-Russian War and it continued until II. Meşrutiyet. This study examined those propositions and revealed a third suggestion: due to arguments about system criticism over the war which both civilian and military background authors contributed to this review of the literature. In this context penned memoirs examined about effects to the 93 War literature by exiles and rewards caused by political stances of writers and influence of language in their books, personal thoughts of civilian and military authors.