Osmanlı astronomisinde ay ve güneş tutulmaları ve değerlendirilmesi
Lunar and solar eclipses and their evaluation in Ottoman astronomy
  1. Tez No: 924657
  2. Yazar: MUSTAFA AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ÇUHADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Felsefe, Astronomy and Space Sciences, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tezimizde Osmanlı astronomisinde ön plana çıkmış mütefekkirlerin eserlerinde Güneş ve Ay tutulmaları hakkında vermiş oldukları bilgileri analiz ederek değerlendirmeye çalışılmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde tezin amacı, kapsamı, sınırlılıkları ve yöntemi. ikinci bölümde, incelenen eserlerin daha iyi anlaşılması için tutulmaların tarih boyunca nasıl değerlendirildiği, bilimsel faaliyetler çerçevesinde açıklamaları ve kayıt altına alınmış tarihi tutulmalar, üçüncü bölümde ise Yer merkezli evren modelini baz alan düşünürlerin eserlerindeki tutulma verileri incelenerek gerekli olan bilgiler aktarılmıştır. Dördüncü bölümde Osmanlı astronomisinde Güneş merkezli evren modeline göre yazılmış eserlerdeki tutulma verilerini analiz edilmiştir. Osmanlı astronomisinde en erken bulabildiğimiz eser Ahmed-i Da'i'nin Terceme-i Si Fasl kitabı olup son eser ise Tüccarzâde İbrahim Hilmî (Çığıraçan)'ın Yeni Kozmografya Dersleri eseridir. Tezimiz, Osmanlı astronomisini genel olarak ifade edebilecek 11 eserden oluşmaktadır. Müelliflerin, eserleri içerisinde Güneş ve Ay tutulmaları hakkında vermiş oldukları astronomik ve astrolojik bilgiler analiz ederek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our thesis, we tried to analyze and evaluate the information about solar and lunar eclipses in the works of thinkers who came to the forefront in Ottoman astronomy. In the introduction, we explained the purpose, scope, limitations and method of our thesis. In the second chapter, in order to better understand the works we examined, we touched on how eclipses have been evaluated throughout history, their explanations within the framework of scientific activities and recorded historical eclipses. In the third chapter, we analyzed the eclipse data in the works of thinkers based on the Earth-centered universe model. In the fourth chapter, we analyzed the eclipse data in the works written according to the Sun-centered universe model in Ottoman astronomy. The earliest work we can find in Ottoman astronomy is Ahmad-i Da'i's Terceme-i Si Fasl and the latest work is Tüccarzâde İbrahim Hilmî (Çığıraçan)'s Yeni Kozmografya Dersleri. Our thesis consists of 11 works that can express Ottoman astronomy in general. The astronomical and astrological information about solar and lunar eclipses given by the authors in their works were analyzed and examined.