Yiyecek içecek sektöründe üreten tüketici (Prosumer) tüketim eğilimlerinin değerler ve yaşam biçimi sistemi ölçeği (Vals2) ile ölçülmesi: Balıkesir ili örneği
Evaluating the consumption patterns of prosumers in food and beverage sector by the scale of the values and lifestyles system
  1. Tez No: 419250
  2. Yazar: NUR NEŞE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DOĞDUBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Küreselleşme, kültürel ve sektörel bazda her alanda kendini hissettirirken elbette bireylerin yaşam tarzları, gereksinimleri de çağın getirileriyle birlikte değişime uğramaktadır. İçinde bulunduğumuz dönemi niteleyen post- modern çağ, iletişimi önemli saymakta, üretimi sınırsızlaştırmakta, mutlak doğrunun yerini yoruma, yeniliklere ve çeşitliliğe vermektedir. Bu durum üretici ve tüketici arasındaki aracıları kaldırarak, üretici ve tüketici kavramlarını bütünleştirmektedir. Prosumer kavramı, tüketicinin tükettiği ürünün üretimine de herhangi bir aşamada katılması (tasarım, içerik, miktar vb.) rol oynaması olarak açıklanmaktadır. Post- modern çağın tüketicisi olan üreten tüketici (prosumer) git gide değer ve deneyim üreterek üretimin bir parçası olmaktadır. Değişen tüketici eğilimleri, tercih ve istekleri yiyecek içecek sektöründe de karşılık bulabilmektedir. Örneğin fast-food yiyecek içecek işletmeleri post modern çağın tüketicisine hitap etmeyi başararak hem ürün içerisinde ekleme/çıkartma yapabilmeye hem de servisin bireyselleşmesine böylece, üreten tüketicinin faaliyetine imkan vermektedir. Çalışmada, yiyecek içecek sektöründe üreten tüketicilerin tüketim eğilimleri değerler ve yaşam biçimi sistemi ölçeği (Vals2) ile ölçülmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışmada, üreten tüketicinin örneklem bazında var olup olmadığı, demografik özellikler ve yaşam biçimlerinin, üreten tüketici tüketim eğilimi göstermeyle ilgili/etkili olup olmadığı, etkisi ölçülmüştür. Yapılan analizler sonucunda demografik özelliklerin yaşam biçimlerine ve üreten tüketici tüketim eğilimlerine anlamlı bir etkisi olmadığı, yaşam tarzlarının üreten tüketici tüketim eğilimine anlamlı bir etkisi olmadığı ve üreten tüketici eğiliminin araştırma evreni içerisinde var olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan çalışma beş ana bölümden oluşmakta olup birinci bölüm giriş, çalışmanın problemi, amacı, önemi, varsayımları, sınırlılıkları ve tanımlarından oluşmaktadır. İkinci bölümde ise ilgili alan yazın bölümü bulunmaktadır. Kuramsal çerçeve öncelikli olarak pazarlamanın günümüze dek yaşadığı değişimleri ele almakta ardından yiyecek içecek sektörü hakkında bilgi vermekte ve son olarak da yiyecek içecek işletmelerinde üreten tüketici (prosumer) kavramının varlığını sorgulamakta ve vurgu yapmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümü; araştırma yöntemi hakkında bilgiler vermektedir. Dördüncü bölüm araştırmanın bulguları ve analizlerinden, beşinci bölüm ise, araştırmanın sonuçlarından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
While globalization is becoming efficient in every field within cultural and sectoral bases, naturally It undergoes change due to lifestyles and requirements of individuals and passing of time. Post modern age which characterises today's life regards communication as significant, deterritorialisating the production and puts forward the diversity and renewal instead of taking something as gospel. As a consequence of this situation eliminates the intermediaries between producers and consumers that integrates the concepts of producer and consumer. The definition of 'prosumer'; has been explained as consumers having a part in any phase of the producing process of the consumed products. Prosumer who belongs to postmodern age is getting to be a part of production by gradually producing values and experiences. Changing consumer trends and preferences are supplied in food & bev sector. For example; fast food enterprises achieved appealing to the consumers of postmodern age; let the prosumers both add in and take out products and individualize the service. In this study consumer trends of prosumers in food and beverage sector have been evaluated by the scale of values and lifestyle system. In this conducted research, The effects of whether the prosumers exist in sample base and whether demographic features and their lifestyles are connected/effecting to/in showing tendecies are evaluated. As a result of Analysis demographical features do not affect the lifestyles and consumption pattern of prosumers, lifestyles do not affect the consumption pattern of prosumers, it has been made out that the tendency of prosumers exists in research population. In the first chapter; It contains the problem of the research, its purpose, importance, hypothesises and definitions below the main title of introduction. The second chapter contains the body of literature review. Theoritical framework primarily discusses the changes of marketing going on until today then instructs about the food and beverage sector, finally it emphasises and interrogates the 'prosumer' concept in food and beverage firms. The third chapter consists of instructions given about progress and method of the research. Forth chapter consists of findings and the last chapter consists of the result of the research.