Yeme içme sektöründe sosyal medyanın rolü: Sosyal medya kullanıcılarının işletmelere yaptığı yorumların incelenmesi
The social media role on food-beverage sector: Research of comments by users on business
- Tez No: 470539
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUMAN KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İletişim alanında gelişen ve değişen teknoloji ile birlikte birçok değişim ve gelişim yaşanmaktadır. Yeme-içme sektörü de bu değişimden etkilenmektedir. İnternet dünyasında meydana gelen son gelişmeler iletişimin yönünü de değiştirmiştir. Web 2.0 teknolojilerinin gelişmesi ile işletmeler ile misafirlerin iletişiminde daha aktif, bizzat içerik üreten ve içerik yayan etkin bir hedef kitle oluşmuştur. Bu iletişimde eski dönemlerde mesaj direkt olarak kaynaktan (misafirden) alıcıya (çalışana) iken yani yüzyüze iletişimden; iletişim artık kaynaktan dolaylı yollarla alıcıya gitmektedir. Bu iletişimde de temel faktör web 2.0'ın sonucu olan sosyal medya mecralarıdır. İşletmeler de sosyal mecraları aktif olarak kullanmaya başlamışlardır. Globalleşmenin arttığı dünyamızda tüketicinin istekleri ve davranışları çok büyük bir değişim geçirmiş olup geleneksel reklam alanlarının etkisi de dolayısıyla günümüz tüketicisi üzerinde azalmış bulunmaktadır. Bu kapsamda günümüz markaları da tüketiciye ulaşmak ve daha sağlam ilişkiler kurmak için en çok kullanılan interneti yeni bir reklam alanı olarak görmeye başlamışlardır. Kısacası sosyal medya üzerinden pazarlama ve reklamcılık; firmanın amaçlarına yönelik olarak sosyal medya mecralarına reklam ve pazarlama içeriklerini entegre etmeleri yani tüketicileri buna maruz bırakmalarıdır. Bu tez çalışmasının içeriği Türkiye'de yeme-içme hizmeti sunan işletme grupları ve yeme içme hizmetlerine misafirlerin yaptığı yorumlardır. Çalışmada spesifik sosyal medya alanlarından seçilen aktif sosyal medya kullanıcılarının yer aldığı 6 ana konulu toplamda 28 sorunun yer aldığı bir araştırma bölümü gerçekleştirilmiştir. Araştırma içerisinde katılımcıların demografik özellikleri, sosyal medyadaki konumları değerlendirilmiştir. Yanı sıra genel ve özel anlamda gerçekleştirilen reklamcılık faaliyetleri üzerine konuşulmuştur. Yeme içme sektöründe işletme-misafir ilişkisine yön vermesi hedeflenen küçük bir grupla çalışılmış alan çalışmadır.
Özet (Çeviri)
There are many changes and developments in the field of communication with the developing and changing technology. The food&beverage sector is also affected by this change. Recent developments in the Internet have changed the direction of communication. With the development of Web 2.0 technologies, an active target group that is more active, producing content and spreading content themselves in communication between the business and the guests. In this communication, in the old period, the message is directly from the source (guest) to the receiver (employee); Communication now goes to the receiver indirectly from the source. The main factor in this communication is social media circles, the end of web 2.0. Businesses are also actively using social events. In the world of globalization, the consumer's desires and behaviors have undergone a great change and the effect of traditional advertising areas also Has decreased over today's consumer. In this context, today's brands have started to see the most used internet as a new advertising space in order to reach consumers and establish stronger relationships. In short, marketing and advertising through social media; they must integrate advertising and marketing content into social media circles for the purpose of the company in other words they must expose it consumers. The content of this thesis is business groups which are offering food and beverage service in Turkey, and comments made by guests to their eating and drinking services. A study was conducted in the study, in which there were 28 questions in total, covering 6 main topics in which active social media users selected from specific social media areas were involved. Demographic characteristics of participants and their positions in social media were evaluated in the research. As well as general and specific advertising activities were discussed. It is a small group project aimed at directing the business-guest relationship in the food and beverage sector.