Birlikte öğretim yaklaşımlarından bir öğretim yapan bir gözlemci modelinin kaynaştırma ortamlarındaki sınıf öğretmenlerinin etkili öğretim becerilerine etkisi
The impact of the effectiveness of an observer model providing education according to the 'joint teaching' approach in an inclusive environment on the effective teaching ability of classroom teachers
  1. Tez No: 419282
  2. Yazar: HATİCE NİLAY KAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL AKÇAMETE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırmanın amacı, ''Birlikte öğretim yaklaşımlarından bir öğretim yapan bir gözlemci modelinin, kaynaştırma ortamlarındaki sınıf öğretmenlerinin etkili öğretim becerilerinden a) öğretimi planlama, b) öğretimi uygulama ve c) öğretimi değerlendirme becerilerindeki etkililiğinin incelenmesidir''. Araştırmaya Ankara İli Mamak bölgesindeki ilkokullarda, özel gereksinimli öğrencilerin devam ettiği kaynaştırma ortamlarında görev yapan üç sınıf öğretmeni katılmıştır. Deneklerin seçimi için ön koşullar belirlenmiş, en az beş yıllık sınıf öğretmenliği deneyimine sahip olan ve çalışmaya gönüllü katılmayı kabul eden üç kadın öğretmenle; tek denekli deneysel desenlerden ''Denekler Arası Çoklu Yoklama Deseni'' kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deney süreci başlama düzeyinin belirlenmesi, Birlikte öğretim yaklaşımına ait bir öğretim yapan bir gözlemci modeli ile öğretim uygulamaları, öğretim sırası değerlendirme, öğretim sonu değerlendirme ve izleme aşamalarından oluşmaktadır. Bir öğretim yapan bir gözlemci modeli, planlama, öğretimi uygulama ve değerlendirme aşamalarında sunulmuştur. Öğretim aşamaları her denekle ölçüt temelli olarak düzenlenmiştir. Tüm değerlendirme koşullarında deneklerle gerçekleştirilen planlama, öğretimi uygulama ve değerlendirme aşamaları dikkate alınmıştır. Bu aşamaların her biri sonunda, her deneğin ayrı ayrı etkili öğretim becerileri değerlendirilmiştir. Verilerin puanlamasında deneklerin gerçekleştirdikleri etkili öğretim davranış sayısı belirlenmiş ve Etkili Öğretim Becerileri Kontrol Listesindeki ilgili aşamaya ait puanlama bölümüne işaret koyularak kayıt edilmiştir. Veriler görsel olarak gösterilmiş ve görsel olarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, ''Birlikte öğretim yaklaşımına ait“bir öğretim yapan bir gözlemci modelinin”, kaynaştırma ortamlarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin etkili öğretim becerilerinin gelişiminin desteklenmesinde etkili olduğunu ve deneklerin Türkçe dersi için birlikte öğretim yaklaşımına dayalı uygulama sürecindeki planlama, öğretimi uygulama ve değerlendirme becerilerine yönelik öğretim sonu kazanımlarını, çalışma tamamlandıktan 3 hafta ve 10 gün sonra da sürdürdüklerini göstermiştir. Ayrıca, öğretmenlerin birlikte öğretim yaklaşımına dayalı planlama, öğretimi uygulama ve iv değerlendirme becerilerine yönelik görüşleri alınmıştır. Öğretmenlerin birlikte öğretim uygulamalarının kendilerine, kaynaştırma ortamlarında özel gereksinimli öğrenciler için öğretimsel düzenleme yapma, farklı öğretim yöntem ve teknikleri kullanarak ders planı hazırlama ve BEP'leri takip etmeye ilişkin çalışmalarında katkı sağladığı yönündedir. Sınıf içi yapılan gözlemler ve izleme verilerine göre, öğretmenlerin sınıflarındaki özel gereksinimli öğrenciler için öğretimsel düzenlemelere yer verme düzeylerinde artış gözlenirken, Türkçe dersinde öğrencilerin BEP'lerini dikkate aldıkları, farklı öğretim materyali kullanarak ders işledikleri ve performansa dayalı değerlendirmeyi etkili biçimde yaptıkları belirlenmiştir. Ayrıca kişilerarası iletişim, fiziksel çevrenin etkili kullanımı, değerlendirme, planlama, sunum süreci, müfredata yönelik amaç belirleme ve bu amaca yönelik öğretimsel düzenleme yapma, sınıf yönetimi alanında da kazanımlar elde ettikleri gözlemlenmiştir. Araştırmanın en ilginç bulgusu sınıf öğretmenlerinin planlama olmadığında dersi yetiştirememe ve özel gereksinimli öğrenciler dahil sınıftaki her öğrenci için etkili bir öğretimin gerçekleşmediği durumudur. Birlikte öğretim uygulamalarında iyi bir planlama ile daha keyifli bir ders işlendiği ve dersin yetiştirildiği görülmüştür. Öğretmen görüşleri de bu bulguyu destekler niteliktedir. Öğretmenler, birlikte öğretim yaklaşımı uygulamalarının zaman yönetimi ve her öğrencinin gereksinimlerinin belirlenerek öğretimsel düzenleme yapabilme konusunda kendilerine oldukça çok kazanım sağladığını; başlangıç aşamasında zamanlama ve süreçteki rol paylaşımının nasıl yapılacağı ile ilgili önyargılarının olduğunu, ancak sonuçta çalışmanın kendilerine mesleki beceriler açısından oldukça katkı sunduğunu düşündüklerini belirtmişlerdir. Sonuç olarak öğretmenlerle yapılan görüşmeler, sınıf içi gözlemler, tutulan gözlemci günlüğü kayıtları sonucunda birlikte öğretim yaklaşımı kaynaştırma ortamlarında etkili bir biçimde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to“investigate the effectiveness of an observer model providing 'joint teaching' approach in an inclusive environment on the development of their a) planning of teaching activities, b) implementation of teaching activities, and c) teaching evaluation skills.”In addition, the study also aims to determine the opinions of teachers regarding the“observer model providing education according to the 'joint teaching' approach.”The study was conducted with the participation of three classroom teachers working at elementary schools who provide education for students with special needs in the Mamak district of Ankara Province. Prerequisites were determined for the selection of subjects. The study was conducted with three women teachers who have at least five years of experience in the profession, and who were volunteered to take part in the study. The study was performed using the“Inter-Subject Multiple Exploratory Survey Design”which is a single-subject survey design. The study consisted of different stages, which included the determination of the starting level, teaching practices with observer model providing 'joint teaching' approach, evaluation of teaching sequence, post-teaching evaluation and the monitoring phase. The observer model providing 'joint teaching' is presented according to the planning, teaching practices and evaluation. These teaching stages were organized for each subject based on criteria. In all of the evaluation conditions, planning, educational practices and evaluation stages performed by each study subject were taken into consideration. At the end of each one of these stages, the effective teaching skills of each subject were evaluated separately. During the scoring of the data, the number of effective teaching behavior exhibited by the subjects was determined, and the Checklist for Effective Learning Skills was used to record the performance of the subjects in the corresponding stages. Data were visually shown and visually analyzed. The study results indicated that the“observer model providing 'joint teaching' approach”is effective in contributing to the development of effective teaching skills among general education teachers working in inclusion environments; and that the vi progress and gains of the subjects from post-teaching with regards to the planning, teaching practices and evaluation stages of the“joint learning”approach contributed to effective teaching performances in Turkish classes, which took place after 3 weeks and 10 days after the completion of the study. Additionally, the opinions on teachers on their competences related to the planning, teaching practices and evaluation stages of the“joint learning”practices were taken. These opinions are on the approach's contribution to their teaching arrangements for students with special needs in inclusive environments, preparing teaching plans using different teaching methods and techniques and tracking of individualized education programs (IEPs). According to the in-class observations and monitoring data, it is seen that there is an increase in the teaching arrangements for students with special needs in inclusive environments, they consider the IEPs of students in Turkish lessons, teach their courses with various teaching materials and they make the evaluation based on performance more effective. Additionally, it is seen that they gained experience in inter-personal communication, the effective use of physical environment, evaluation, planning, process of presentation, setting objectives for curriculum and arranging teaching activities in accordance with this objective. The most interesting data of the study is the transformation of the problems in preparing classes in due time when there is no sufficient planning and the lack of effective education from each student in class including the students with special needs to a condition in which the classes become more enjoyable by sufficient planning and they are prepared in due time in joint teaching applications. Teachers' views on joint education approach are supporting these findings as well. The teachers noted that they had certain prejudices regarding the timing and tasksharing in the beginning stages but nevertheless, the teachers generally expressed the opinion that this study and the joint learning approach had a noticeable contribution to their professional skills on time management and teaching arrangements by determining the needs of the students. As a result of the interviews with teachers, in-class observations, observer diary records, it is seen that joint teaching can be used effectively in inclusive environments.