I. Dönem TBMM'de polis kökenli milletvekilleri ve Meclis'teki çalışmaları
Police origin deputies of First Period of Grand National Assambly and their works
  1. Tez No: 419293
  2. Yazar: SUAT SEÇKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Birinci Dönemi Milli Mücadele sırasında Yasama, Yürütme ve Yargı erklerinde kendi uhdesinde toplayan ve yeni Türk devletinin temellerini atan meclistir. Bu meclisde toplumun her kesiminden ve hemen hemen her meslekten üyeler bulunmaktadır. Çiftçisinden din adamına, askerinden polisine her türlü meslek sahib bu meclisde temsil edilmiştir. Bütün mebusların ortak kavgası ve ortak sevdası ülkenin bütünlüğünü ve milletin bağımsızlığını sağlamaktı. Bu meclisin her bir üyesi birbirinden daha özverili, cefakâr ve kahraman kişiliklere sahiptir. Bu yönleriyle her biri haklarında araştırma yapılmayı hak eden yüksek kişilik sahibi insanlardır. Bu tez çalışmasının amacı Emniyet Teşkilatından gelen milletvekillerinin Birinci Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki faaliyetlerini, Milli Mücadeleye olan katkılarını ortaya koymaktır.Ayrıca bu 12 milletvekili özelinde tüm milletvekillerinim ne kadar bilgi birikimli ve donanımlı olduklarını kanıtlamaktır. Çünkü bu 12 milletvekili sadece kendi uzmanlıkları olan emniyet ve asayiş konularında değil, ülkenin o günkü şartları altında ihtiyaç duyulan her alanda çalışma yapmışlardır. Bu özelde yapılan çalışma 1. Meclisin geneline de bir bakış açısı getirerek çalışmaların bir nebze daha gün ışığına çıkmasını amaçlamaktadır. Ayrıca, onların bu mecliste mesleki bilgi ve birikimlerini aktarmaları ve faydacı bir şekilde kullanmalarına da dikkat çekilmiştir. Milletvekillerinin bu kutsal mücadele sürecine olan etkilerini, paylarını, fedakârlıklarını, hayatları pahasına verdikleri sıra dışı mücadeleye vurgu yapılmıştır. Bu çerçevede toplam on iki polis kökenli mebusun hayat hikâyeleri ve meclisteki faaliyetleri arşiv belgeleri ve ana kaynaklar ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
First Term Turkish Great National Asssembly was an assembly which administered national independence war and established New Turkish Republic. The members of this Assembly represented various strata of society. This national assembly was consist of every stratum of society ex. Farmers, reverends, soldiers, police. To maintain country's integrity and to establish National independence were the common goal of all deputies. At the same time all the Members of the Assembly were devoted, unselfish and brave characters. From this perspective, every character is worth for being researched and focused on. The aim of this work is to make clear the effectiveness of police origin deputies in the first term Turkish Great National Assembly and their contributions to the National Struggle. In addition, it is pointed out in this work that the usage of deputies their professional knowledge and personal experience for the benefit of the country. It is emphasized that the effectiveness, benefits and extraordinary struggle of deputies to this holy period. In this context, totaly twelve police origin deputies" life stories, their activities and their contributions in the Assembly were examined in the light of archieve documents and main sources.