Bir siyaset adamı olarak Refik Koraltan (1890-1974)
As a politician Refik Koraltan (1890-1974)
  1. Tez No: 447978
  2. Yazar: EROL YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞATAY BENHÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 408
Özet
1890 yılında Divriği'de dünyaya gelen Refik Koraltan, ilk ve ortaokul öğrenimini doğduğu şehirde, lise öğrenimini ise İstanbul Mercan İdadisinde tamamlamıştır. İstanbul Hukuk Fakültesinde başarılı bir yüksek öğrenimin ardından sırasıyla; Bursa Gelibolu ve Karaman Bidayet Mahkemesinde, Konya'da Divan-ı Harp Mahkemesinde müddeiumumi olarak çalışmıştır. Bu görevlerini takiben Mersin Emniyet Müfettişliğine ve Trabzon Polis Müdürlüğüne getirilmiştir. Polis Müdürlüğü sonrası kısa bir süre İstanbul'da serbest avukat olarak çalışmıştır. Millî Mücadele'ye destek vermek için Konya'ya gitmiş ve burada hem serbest avukat olarak çalışmış hem de Konya Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin kuruluşunda görev almıştır. İlk meclise Konya milletvekili olarak katılmış ve kesintisiz 1935'e kadar da bu şehirden milletvekilli seçilmiştir. Koraltan, 1920-1935 yılları arasında Türkiye Komünist Partisi ve Halk Partisi kuruculuğu, Yozgat İstiklal Mahkemesi Başkanlığı ve İstanbul İstiklal Mahkemesi üyeliği yapmıştır. 1935-1942 yılları arasında siyasi hayatına ara vererek, sırasıyla Artvin, Trabzon ve Bursa'da valilik görevinde bulunmuştur. 1942 yılındaki ara seçimlerle 6. dönem TBMM'ye tekrar milletvekili olarak dönmüştür. Siyasi hayatının bu döneminde, 1943'ten itibaren, tek parti uygulamalarından rahatsızlık duymaya başlamıştır. Dörtlü Takrir'i verenlerden biri olmasının yanında, Demokrat Partinin dört kurucusundan birisidir. 1946-1960 yılları arasında Demokrat Partinin lider kadrosu içerisindedir ve Genel İdare Kurulunda kesintisiz görev almıştır. 1950-1960'lı yıllardaki Demokrat Parti iktidarında Meclis Başkanlığı yapmıştır. Yassıada'da yargılanan ve idama mahkûm olanlar arasında Koraltan da vardır ancak cezası Millî Birlik Komitesi tarafından ömür boyu hapse çevrilmiştir. Cezaevinde mahkûmiyetini sürdürürken cezası affedilmiştir. Bundan sonra aktif siyasetin dışında durmuş ve 1974 yılında 84 yaşında iken vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
Refik Koraltan was born in Divriği in 1890. He completed his primary and secondary education in Divriği and then he graduated from Istanbul Mercan High School. After a successful higher education career in Istanbul Law School, he respectively became a deputy prosecuting attorney in Bursa Court of First Instance and worked in Gelibolu and Karaman Courts of First Instance and in Konya Court Martial. Following these duties, he was appointed as Mersin Safety Inspector and Trabzon Chief of Police. After being a Chief of Police, he worked as a self-employed lawyer in Istanbul for a short period. He went to Konya to support the Turkish National Struggle. Not only did he work as a lawyer in Konya, but also he participated in establishment phase of Konya Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti. He attended First Assembly as a Deputy of Konya and then he was unremittingly elected as a member of parliament from Konya until 1935. It is also remarkable that Koraltan was one of the founders of Communist Party of Turkey and People's Party and he was the chief judge of Yozgat Independence Court and a member of Istanbul Independence Court between 1920 and 1935. He had a break in his political life between 1935 and 1942. In this period he carried on the task of being the governor of Artvin, Trabzon and Bursa. He got back to 6. Period of Grand National Assembly of Turkey as a deputy through by-elections in 1942. In this period of his political life, from 1943, he began to be troubled with the practices of one party system. He was one of the people who gave Dörtlü Takrir and he also was one of four founders of Democrat Party. He was one of the leaders of Democrat Party between 1946 and 1960 and he worked in General Administrative Board uninterruptedly. He was President of the assembly in Democrat Party government period between 1950 and 1960. Koraltan was one of the people who were judged and condemned to death in Yassıada, but National Unity Committee changed his penalty to life incarceration. While he was in prison, his penalty was let off. After he was released, he stayed out of politics. Koraltan died in 1974 while he was 84 years old.