Çalışanların örgütsel adalet algılamalarının örgütsel sapma davranışları üzerinde etkisi: Tekstil sektöründe bir araştırma
The impact of perceptions of organizational justice for employees on organizational deviance behaviors: A research in the textile industry
- Tez No: 419294
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA POLATCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Adalet olgusu, işgörenlerin sadece özel hayatlarında değil aynı zamanda çalışma hayatlarında da önemle üzerinde durduğu konuların başında gelmektedir. Adaletin olmadığı bir ortamda çalışanlarda performans düşüklüğü, işe karşı motive olamama ve stres gibi faktörler etkili olmaktadır. Bundan dolayı da çalışanlar adalet dağıtıcılarına karşı olan tepkilerini örgütün kural ve normlarına aykırı bazı olumsuz davranışlarla göstermektedirler. Araştırmada örgütsel sapma davranışları olarak ele alınan bu olumsuz davranışlar, örgütsel ve bireysel açıdan yıkıcı etkilere yol açabilen bir durumdur. Bu çalışmada, Tokat ili organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren tekstil işletmelerindeki çalışanların örgütsel adalet algılamaları ile örgütsel sapma davranışları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve bu noktadan hareketle sapma davranışları sorununun kaynağını belirleyerek çözüm önerileri geliştirmek amaçlanmıştır. Çalışmada, işgörenlerin örgütsel adalet algılamaları ile örgütsel sapma davranışları düzeyleri arasında ters yönlü ve anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Öte yandan örgütsel adalet algılamalarının örgütsel sapma davranışları üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu saptanmıştır. Çalışmanın sonunda ise araştırmadan elde edilen bulgulara dayanarak, sapma davranışlarını azaltabilecek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
A case of justice has topped issues highly focused by employees not just those who work in private at the same time in their working lives. In the environment which hasn't justice, employees are affected by the factors as the decrease in performance, cannot be motivate to the working and the stress. Because of this, employees has reacted to the distiributors of justice with some unfavorable behaviors that go against to the rules and standarts of organization. In research, this handling unfavorable behaviors as organizational deviance behaviors is a situation that can cause subvervise effects in terms of organizational and interpersonal. Aim of this study is to put forth the relationship between employee's, work in textile companies in Tokat organized industry region, organizational justice perceptions and their organizational deviance behaviors and from this point of view, by determining the origin of deviance behaviors, to develop solutions. In this study, it was reported that reverse and significant relationship between employee's organizational justice perceptions and their organizational deviance behaviour's levels. On the other hand, it was determined that organizational justice perceptions have a meaning effect over organizational deviance behaviours. At the end of study, by virtue of gained evidences from research, some methods to diminsh the deviance behaviors are advised.