Güzel sanatlar ve eğitim fakültelerinde resim eğitimi alan öğrencilerin sanat eğitimi sürecindeki teknoloji algıları
Technology perceptions of students taking painting education in the faculties of education and fine arts in the process of art education
- Tez No: 419306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL TÜRKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmeler doğrudan plastik sanatları etkilemekte ve geleneksel tekniklerin yerine sürekli değişen teknikleri önermektedir. Boya teknolojisinden multimedya teknolojisindeki yeniliklere kadar geniş bir alan içinde yer alan bu yenilikler sanatçıların kullanımına sunulmuştur. Özellikle Endüstri Devriminin ardından gelen süreçte teknolojik gelişmelerin hız kazanması, sanatsal açıdan malzeme zenginliğini de beraberinde getirmiştir. Günümüzde sanat alanındaki teknolojik gelişmeler, sanat eğitiminde de süregelen klasik anlayışın yanı sıra çağdaş teknolojik araç ve yöntemlerin kullanılmasını zorunlu kılmaktadır. (Türker ve Sabahat, 2011: 154). Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir anlayışından yola çıkarak teknolojinin günümüzdeki önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışma, bünyesinde hem güzel sanatlar fakültesi resim bölümü; hem de eğitim fakültesi, güzel sanatlar eğitimi bölümü, resim-iş eğitimi anabilim dalı olan tüm üniversiteleri kapsamaktadır. Bu bağlamda Türkiye'deki 14 üniversite, 28 fakülte ile çalışılmıştır. Fakülte karşılaştırmalarının esas alındığı bu çalışmada anketler 964 katılımcıya uygulanmış, veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sözü edilen fakültelerde eğitim gören katılımcıların teknoloji sahipliği, teknolojiyi algılama-kullanma becerileri ve teknolojiye sanat eğitimi süreçlerinde ne kadar yer verdikleri araştırmamızın temel amacını oluşturmaktadır. Beş bölümden oluşan araştırmanın giriş bölümünde, araştırmanın problemi, amacı, önemi, varsayımları, kapsam ve sınırlılıkları yer almaktadır. İkinci bölümünde araştırmanın yöntemi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde kuramsal çerçeveye yer verilmiş, dördüncü bölümde bulgular sunulmuştur. Beşinci bölümde ise araştırmaya yönelik genel sonuçlar irdelenerek, araştırma kapsamında ulaşılan sonuçlara ilişkin öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the technological advances directly have an effect on plastic arts, and they offer constantly changing techniques instead of conventional ones. These novelties in a variety of fields from dyeing technology to multimedia technology are presented to the use of artists. Especially during the era after the Industrial Revolution, the increase in the speed of technological developments brought about a richness in the artistic material. The technological developments in today's field of art require the use of contemporary technological tools and methods along with the ongoing classical notion in the art education. Based on the notion that everything changes and nothing stands still, the importance of technology has proven itself again. Making use of quantitative research method, this study involved all of the universities that had both faculty of fine arts department of painting and faculty of education department of fine arts division of art teaching. Within this context, there were 14 universities and 28 faculties. In this study based on the comparisons between the faculties, questionnaires were responded by 964 participants, and the data were analyzed using SPSS package software. The basic aim of the study was to determine the participants' possession of technology, their ability to use and perceive the technology and the amount of technology they used in the process of art teaching. The study was composed of five parts. In the Introduction section, information about the research problem, aim, importance, assumptions, scope and limitations was provided. In the second part, the method of the research was focused. In the third part, theoretical framework was provided while in the fourth part, the findings were presented. In the final part, the general results were discussed and some implications related to the findings were presented.