5. sınıf 'maddenin değişimi' ünitesinde kullanılan bağlam temelli öğrenmenin öğrencilerin bilgilerini günlük yaşamla ilişkilendirme düzeyleri, akademik başarıları ve fene yönelik tutumlarına etkisi
The effect of context based learning used in 5th grade 'change of substance' unit on the students' levels of association the knowledge with daily life, academic achievements and attitudes towards science lesson
  1. Tez No: 419310
  2. Yazar: FİLİZ KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÇELİKLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Araştırmada, bağlam temelli öğrenmenin 5. sınıf öğrencilerinin“Maddenin Değişimi”ünitesindeki akademik başarılarına, bilgilerini günlük yaşamlarıyla ilişkilendirebilme düzeylerine ve fen bilimleri dersine yönelik tutumlarına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca araştırmada; bağlam temelli öğrenmenin öğrencilerin akademik başarıları ile bilgilerini günlük yaşamla ilişkilendirebilme düzeyleri, akademik başarıları ile fen bilimleri dersine yönelik tutumları, bilgilerini günlük yaşamla ilişkilendirebilme düzeyleri ile fen bilimleri dersine yönelik tutumları arasındaki ilişkisine etkisinin belirlenmesi ve öğrencilerin bağlam temelli öğrenme ile ilgili görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, gerçek deneme modellerinden olan ön test - son test kontrol gruplu modele göre tasarlanmış olup yarı deneysel yöntem kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Samsun İli'ne bağlı Mehmetçik Ortaokulu'nda 5. sınıfta öğrenim gören 22 deney ve 22 kontrol grubunda olmak üzere toplam 44 öğrenci oluşturmaktadır. Uygulamada kullanılmak üzere“Maddenin Değişimi”ünitesine yönelik bağlam temelli öğrenme kapsamında 5E öğrenme modeline dayalı günlük yaşamdan bağlamlar içeren hikâyelerin yer aldığı 8 ders planı araştırmacı tarafından hazırlanmıştır.“Maddenin Değişimi”ünitesi deney grubunda bağlam temelli öğrenmeye göre işlenmiş, kontrol grubunda ise herhangi bir müdahale yapılmadan her iki grupta da haftada 4 ders saati olmak üzere toplam 5 haftada 20 ders saatinde tamamlanmıştır. Araştırmada“Akademik Başarı Testi”,“Günlük Yaşamla İlişkilendirme Testi”ve“Fen Tutum Ölçeği”uygulama öncesi ön test ve uygulama sonrası son test olarak kullanılmış, bağlam temelli öğrenme ile ilgili görüşlerini belirlemek amacıyla deney grubundaki 9 öğrenciyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada“Maddenin Değişimi”ünitesinin öğretiminde deney grubuna uygulanan günlük yaşamdan bağlamlar içeren bağlam temelli öğrenmenin kontrol grubuna uygulanan yönteme göre öğrencilerin üniteye yönelik akademik başarılarında, bilgilerini günlük yaşamlarıyla ilişkilendirebilme düzeylerinde, fen bilimleri dersine yönelik tutumlarında daha etkili olduğu ve öğrencilerin akademik başarıları ile bilgilerini günlük yaşamla ilişkilendirebilme düzeyleri arasındaki olumlu ilişkiyi daha fazla arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca yapılan görüşmeler sonucunda öğrenciler bağlam temelli öğrenmeye yönelik yürütülen derslerden hoşlandıklarını, hikâyelerden sonra fen bilimleri dersini daha çok sevdiklerini, hikâyeler sayesinde eğlenerek ders işlediklerini ve dersi daha iyi öğrendikleri belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to search the effect of the context based learning on the academic achievements of the 5th grade students regarding the“Change of Substance”unit, on the students' levels of association the knowledge with their daily life and on their attitude towards science lesson. Also, in the research it is aimed to determine the effect of the context based learning on the relation between students' academic achievements and levels of association the knowledge with their daily life, between academic achievements and attitudes towards science lesson, between levels of association the knowledge with their daily life and attitudes towards science lesson. Research has been designed according to the model pre-test, post-test with control group as one of the real experimental models and was carried out using a quasi-experimental method. The sample of the research includes a total of 44 students studying in the 5th grade in Mehmetçik Secondary School in Samsun province, 22 of which are in the experimental group and 22 of which are in the control group. 8 lesson plans containing stories that include contexts from daily life based on 5E learning model within the scope of context based learning for the“Change of Substance”unit to be used in the practice were prepared by researchers. Whereas“Change of Substance”unit was taught in accordance with the context based learning in the experimental group, no intervention has been done in the control group. Teaching was completed in 20 hours, total 5 week as 4 hours per week with both groups. Data were obtained by“Academic Achievement Test”,“Association Test With Daily Life”and“Science Attitude Scale”used as a pre-test before the practice and as post-test after the practice. Also, semi-structured interviews were carried out with 9 students in the experimental group to determine their opinion about context based learning. In the research, it has been concluded that context based learning which applied to the experimental group that included daily life context is more effective than applied to the control group on the students' academic achievement regarding the unit, levels of association the knowledge with their daily life, their attitude towards science lesson. Also it is increased more the positive relation students' academic achievements and levels of association the knowledge with their daily life. In the result of semi-structured interviews the students represented that they like lessons with context based learning, love science lesson after stories, learn amusing and learn better through stories the science lesson.