Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda kullanılan bilgilendirme tasarımlarının, grafiksel açıdan incelenmesi
The graphical analysis of information design which are used at government schools
  1. Tez No: 419344
  2. Yazar: MÜJDEHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN AKENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde bilim ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte iletişim kanalları olağanüstü şekilde artmış ve insanların da bilgi gereksinimi buna paralel olarak değişmiştir. Bu gereksinimi karşılamak için görsel veriler fazlalaşıp daha karmaşık hale gelmiştir. Bu sebepten bilginin tasarımı bir hayli önem kazanmıştır. Kendine özgü bir disiplin olarak karşımıza çıkan bilgilendirme tasarımı, önemi her geçen gün artarak bilginin hedef kitleye ulaştırılması ve insanların algılayabileceği forma dönüştürerek etkin bir şekilde kullanmasına imkân verecek şekilde hazırlama sanatı ve bilimidir. Bu tez çalışmasında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda kullanılan bilgilendirme tasarımları grafiksel açıdan incelenmiştir. Birçok yönden ele alınarak işlenen bilgilendirme tasarımı, detaylı bir araştırmanın ardından ilk olarak tarihi gelişimi hakkında bilgiler verilmiştir. Bilgiyi sistemli ve anlaşılır biçimde sunmayı hedefleyen bilgilendirme tasarımının oluşturulma süreci için gerekli tasarım ilkeleri ortaya koyulmuştur. Bilgilendirme tasarımının uygulama alanları tez kapsamında detaylı olarak incelenmiş ve örneklerle desteklenmiştir. Araştırmada bilgilendirme tasarımı hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Bu veriler ışığında anket soruları hazırlanmış, konunun uzmanları ve çeşitli branşlardaki öğretmenlere uygulanmıştır. Verilen cevaplar değerlendirilerek okullarda kullanılan bilgilendirme tasarımlarının grafiksel açıdan durumu irdelenmiş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, thanks to the progress of science and technology, communication ways have increased remarkably and information need of people has changed in parallel with this. In order to provide this need, visual datas have increased and been complicated. For that reason, the information design has increased in importance. Infomational Design, which is a peculiar discipline, will increase in importance day by day and provide the information pattern in a form that people can sense and then will access to the target audience. In this thesis, the informational designs used in Government Schools have been studied graphically. After a detailed research, first, the historical progress of informational design has been explained. The design principles ,necessary for forming the informational design, which aims at presenting the information systematically and in a clear way, have been mentioned. The applying fields of informational design have been studied in detail and supported with examples. Detailed information about informational design have been given in this research. In the light of foregoing data, questionnnaries have been prepared and carried out with experts at this field and teachers of different subjects. According to the given answers, the informational design used at schools has been studied graphically and some suggestions have been presented.