14. yüzyıla ait Marzubanname adlı eserin minyatürlerinin renk ve biçim özellikleri
Color and shape charactersi̇ti̇cs of the Marzubanname's miniature 14. century
- Tez No: 419412
- Danışmanlar: PROF. AYSEN SOYSALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmada Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesinde bulunan Marzubanname adlı eserin içinde yer alan yirmi sekiz adet minyatür incelenmiştir. Araştırma kapsamında eserlerin renk, bezeme ve teknik özellikleri dikkate alınmıştır. Geleneksel Türk sanatlarının özgün örneklerinden olan minyatür sanatının özellikleri hakkında bilgi vermek ve yapılan çözümleme sonucunda Marzubanname minyatürlerini literatüre kazandırmak amaçlanmıştır. İncelenen eserlere ait fotoğraflar kütüphaneden alınmış olup, minyatürler süsleme özellikleri, renk ve kompozisyon özellikleri ile birlikte bilgi formlarında belirtilmiştir. Eserlerin 14. yüzyıl minyatür sanatını; kullanılan renkler, süsleme unsurları ve teknik özelliklerle yansıttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study in Süleymaniye Yazma Eserler Library is called Marzubanname which is investigated twenty eight miniatures. Colour, figure, technical features are considered in the scope of this research. Traditional Turkish Arts origanals examples which is given information about miniature art features and which is done analysis in the conclusion, aimed for study to gain literature. Photos, which are investigated arts taken from library, describing decorating features of arts, colour and composition features with information form. As a result of this study, it is obtain that colours, decorating element and technical features of the arts which are used in 14th century.