Spor eğitimi modeli ile işlenen cimnastik derslerinin öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve psikomotor erişi düzeylerine etkisi
The effects of gymnastics course taught through sports education model on students' cognitive, affective, and psychomotor attainment levels
  1. Tez No: 419411
  2. Yazar: KADİR KOYUNCUOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYFİ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışmanın amacı, Spor Eğitimi Modeli ile işlenen cimnastik derslerinin öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve psikomotor erişi düzeylerine olan etkisini belirlemektir. Bu araştırma ön test – son test kontrol grubu desenli, deneysel bir çalışma olup, Spor Eğitimi Model'inin kullanıldığı bireysel sporlardan olan cimnastik eğitim çalışmalarının, öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve psiko-motor erişi düzeylerinde bir farklılığın olup olmadığı araştırılmıştır. Bu çalışmanın evrenini 2014-2015 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Antrenörlük Eğitimi ve Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümlerinde öğrenim görmekte olan 196 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklemini ise; aynı üniversitede 2014-2015 eğitim öğretim yılının bahar yarıyılında öğrenim görmekte olan, Antrenörlük Eğitimi ve Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümlerinde cimnastik dersini alan öğrenciler oluşturmaktadır. Deney grubu 19 erkek, 21 kız; kontrol grubu ise 23 erkek, 17 kız olmak üzere 40'ar öğrenciden toplam 80 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma öncesinde deney ve kontrol gruplarındaki öğrencileri belirli nitelikler bakımından denkleştirmek için; Koyuncuoğlu (2015) tarafından geliştirilen Cimnastik dersine ait başarı testi (Bilişsel), Koyuncuoğlu ve Savaş (2015) tarafından geliştirilen“Cimnastik Dersine Karşı Tutum Ölçeği”(Duyuşsal), araştırmacı tarafından geliştirilen Cimnastik psiko-motor alan performans gözlem formlarından yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin karşılaştırmaları ve ilişkilendirmeleri için uygulanacak istatistiksel işlemler, Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) paket programı ile analiz edilmiştir. İstatistiksel işlemlerde anlamlılık düzeyi 0.05 ve 0.001 olarak alınmıştır. Sonuç olarak, her iki model de öğrencilerin cimnastik dersine ait bilgilerinde artış sağlamıştır. Her iki model de bilişsel alana ilişkin öğrenmelerde etkili olmuştur. Her iki model de öğrencilerin cimnastik dersine ilişkin tutumlarının gelişmesini sağlamıştır fakat Spor Eğitimi Modeli, öğrencilerin tutumlarının geliştirilmesinde Doğrudan Öğretim Modeline göre daha etkili olmuştur. Her iki model de beceri öğreniminde etkili olmasına rağmen; Spor Eğitimi Modeli, öğrencilerin cimnastiğe ait beceriler öğrenmesinde ve geliştirmesinde Doğrudan Öğretim Model'ine göre daha etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is defining the effects of gymnastics course taught through Sports Education Model on students' cognitive, affective and psychomotor attainment levels. The present research is an experimental study of pre test-post test design, and investigates whether gymnastics, as an individual sport, taught through Sports Education Model, creates any significant difference on students' cognitive, affective, and psychomotor attainment levels. The universe of the present study is formed with 196 students who studied at Çanakkale Onsekiz Mart University, School of Physical Education and Sports, Department of Coaching Education, and Department of Physical Education and Sports Teaching and took gymnastics course in 2014-2015 academic year, spring semester. The experiment group consists of 19 male, and 21 female; and control group consists of 23 male and 17 female students; a total of 40 students for each; and a total of 80 students for all participants. Before the experiment, achievement test for Gymnastics course (Cognitive) developed by Koyuncuoğlu (2015),“Attitude Scale for Gymnastics Course”(Affective) developed by Koyuncuoğlu and Savaş (2015), and Gymnastics psychomotor domain performance observation form developed by the researcher were utilized in order to equalize experiment and control group students in terms of certain qualities. The data collected within the research were compared, associated and statistically analysed on Statistical Package for the Social Sciences (SPSS). Significance levels were taken as 0.05 and 0.001 for statistical procedures. According to the findings obtained in the present study, students' attainment levels for gymnastics course increased through both models. Both models were effective in attainments in cognitive domain. Both models improved students' attitudes towards gymnastics course. However, Sports Education Model was more effective than Direct Teaching Model in improving student attitudes. Additionally, both models were effective in skills teaching, though Sports Education Model was more effective than Direct Teaching Model in teaching and developing students' gymnastics skills.